Čtvrtý, závěrečný díl série Zavržený má velice příznačné jméno, neboť se v něm uzavírají všechny nitky, které nám příběh doposud nabízel. Nora s Patchem se pokoušejí zabránit válce mezi Padlými anděly a Nefilim, která by mohla mít katastrofální následky. Jenže ani jeden z jejich plánů nevychází, jak by měl. Neustále jim někdo hází klacky pod nohy – těžko se totiž uklidňuje boj mezi stranami, které po něm touží. Nezbývá než riskovat…

.

Sázky

Nepopiratelným kladem této knihy je skutečnost, že sázky, které jsou zatraceně vysoké, konečně působí uvěřitelně. Od tlachání o tom, jak by bylo hrozné, kdyby se něco stalo, se přechází k činům. Na vlastní oči se můžeme přesvědčit, jaké následky mohou mít činy a rozhodnutí hrdinů. V této knize tedy nečekejte jen plané výhružky, ale postavy prolévající krev a slzy.

Od minulého dílu tu také zůstala uvěřitelná psychologie postav, která konečně nepostrádala logiku. Pravda, Nora má sice pár záchvatů, kdy se ptáte sami sebe „Co to, probůh, zase ta holka provádí?!“ ale oproti předešlým knihám je tu podobných okamžiků minimum.

Jistě, zůstává tu pár nejasností, jako třeba, jak je možné, že Nořina máma bez problémů přijala Marcii, kterou sama neměla zrovna v lásce, kde se autorka schovává jen za chabá a nedostačující vysvětlení, ale jinak výrazně ubylo scén, působících dojmem nahodilosti a řešených stylem deus ex machina. Celkově už autorka nebere schopnosti hrdinů jako neprůstřelný štít a lépe s nimi pracuje, což dodává knize opět body k dobru.

 .

Kladné hodnocení

Z první knihy jsem měla rozporuplné pocity, z druhého dílu jsem byla vyloženě zklamaná, třetí díl mi spravil náladu a „Finále“ musím finálehodnotit nakonec opravdu kladně. Autorka se vyvarovala většiny nešvarů, které se objevovaly v předchozích dílech. Vztahy mezi jednotlivými hrdiny si udržely kvalitu z předchozího dílu a uvěřitelně se vyvíjely, čímž posouvaly hrdiny dál. Becca Fitzpatrick také konečně objevila tu správnou míru a chemie mezi Norou a Patchem funguje na výbornou. Jejich vztah se posunul do roviny, kdy jste schopni se do nich vcítit a pochopit jejich rozhodnutí. Chybí také uměle vybičované napětí, které nahradila hutná atmosféra, která z děje tak nějak vyplynula sama…

V knize by se našlo také několik momentů, kdy mě autorka opravdu překvapila, což se jí zatím mockrát nepovedlo.

Styl vyprávění je stále jednoduchý, bez zbytečných odboček a slepých uliček při řešení problémů, ale tak nějak jsem si na něj už zvykla a nevadil mi. Naopak oceňuji, že se autorka nesnažila na poslední chvíli svůj styl měnit a celá série se tak drží ve stejném duchu.

.

I když je celá série Zavržený určena primárně mladším čtenářkám, věřím, že každá milovnice romantických příběhů si v příběhu Nory a Patche najde něco, co ji okouzlí. Obzvláště v tomto posledním dílu, kdy se oba hrdinové musí za svou lásku a za životy opravdu rvát.

.

Název: Finále (Zavržený IV)

Autor: Fitzpatrick, Becca

Nakladatel: Egmont ČR
Překlad: Petra Babuláková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 440

.

Zdroj obrázků: legie.info