Můžete být sebelepší. Bojovat do poslední kapky krve. Položit na oltář společné věci své sny i svůj osobní život. Když však přijde rána do zad od spolubojovníků, nic vám nepomůže před pádem na dno. A ze dna vedou jen dvě cesty. Jedna ve velkém černém pytli na těla a ta druhá… Té se říká exil.

.

Březen roku 2072 je padesátým rokem Karanského zřízení. Lidstvo, kdysi tak vyspělé a nezávislé, srazila série katastrof a válek. Ve chvíli utrpení a chaosu se jakoby z nicoty vynořila mimozemská rasa zvaná Karani. Ujala se vlády nad zemí a vyřešila nejpalčivější problémy lidstva. Mělo to ovšem jedno velké ale. Tito mezihvězdní upíři si svojí praktickou nesmrtelnost získávají vysáváním vitální aury vyspělých bytostí. Ta lidská jim víc než chutná, a lidstvo se tak dobrovolně vzdalo svobody na úkor relativně klidného zřízení a pasovalo se na úroveň chodících konzerv.

Odpor proti systému je ale všudypřítomný. Ať už v lokálních místech odporu, vedených guerillovými skupinami, tak velké územní oblasti, mající vlastní samosprávu. Jedním takovým je Ozarkská oblast, pod vedením takzvaného Jižního velení. To bylo v minulém díle téměř úplně zničeno, nicméně se vzmohlo k odporu a vybojovalo si zpět ztracené území. Velkou zásluhu na tom mělo i povstání vedené majorem Davidem Valentinem, které na sebe vázalo významné síly nepřítele.

.

Začátek dalšího dílu z cyklu Země upírů pokračuje téměř tam, kde minulá kniha končila. Jižní velení spolu s texaskými rangery pokračují v osvobozování území od Karanských sil. David Valentine vede svůj smíšený sbor, kteří si říkají Divočáci, při obléhání Dallasu. Po četných úspěších, včetně zajetí několika Karanů, je však jeho jednotka rozpuštěna a David sám je obviněn vlastními lidmi z vraždy zajatců. Proces je navíc politicky zabarvený a jeho žaloba iniciována starým nepřítelem.

Protože možnosti spravedlivého procesu rapidně klesají, Valentine se rozhodne pro jedinou možnost, jak přežít, a z vězení uprchne. Tím na sebe uvalí precedens, který říká, že uprchlý zločinec je ze svého zločinu vinnen, a ztrácí tak nejen své postavení v hnutí odporu ale i domov. Krátce před procesem však slíbil svému spolubojovníkovi kapitánu Postovi, že vyhledá jeho ženu, zmizelou kdesi v Karanské zóně. Spolu s agentkou Duvalierovou a obrněným Ahn-khou se vydává do nitra území, kde každá chyba může znamenat prozrazení a jistou smrt. Překvapivě však i zde nachází spojence. A pravdu, která jím otřese do morku kostí.

.

Další díl z cyklu Země upírů se nese v dost beznadějném duchu. Tam, kde byl v předchozích románech vždy pocit, že kdesi je nějaký domov, nějaké území, kam se bude moci hlavní hrdina vrátit, tam je dnes jen vědomí jisté smrti. Hororový duch knihy je tím posunut o další stupínek výš. Tento aspekt je vyvážen překvapivým nálezem skupin kočovníků v Karanské zóně, kteří jsou prakticky nezávislí, a ač s nimi běžně obchodují, nejsou jejich oddanými sluhy.

Hlavní myšlenka knihy je odhadnutelná již po prvních zmínkách o tom, jak jsou ženy testované a svážené na jedno místo. Ale celý aspekt nakládání s ženami není plně odhalen, jako by se autor bál pořádně přitvrdit. Po scéně s krmením na novorozeněti v minulém díle trochu zklamání. Obzvlášť, když je téma tak slibné.

V tomto díle se nedozvíme nic nového o Karanech ani jejich hlavní výkonné moci, Rozparovačích. Trochu víc je probrané jen témaexil horečky zběsilého šílenství, nemoci, která dělá z lidí zombie a se kterou jsme se mohli pouze krátce seznámit na začátku prvního dílu. Trochu málo, zdá se mi.

.

Kniha celkově patří k těm slabším z celého cyklu. Děj se dost vleče. Zvraty, při kterých by mělo zamrazit, jsou nemastné neslané, postavy (včetně Valentina) na ně reagují laksně, bez větší citové angažovanosti.

Co na to, že se mě chystají odsoudit k smrti v zinscenovaném procesu? To přece nevadí, ne? Žádný vztek? Žádná touha po pomstě? Kdyby Davidovi útěk prakticky nepřinesli pod nos na zlatém podnose, asi by tam seděl do dílu dvanáctého. To samé se opakuje na konci. Únos Postovy ženy z Kranského zařízení začne, a vlastně probíhá, aniž si toho čtenář všimne. Žádný stres.

Je jasné, že udržet laťku při tak rozsáhlém eposu není vůbec snadné. Je jasné, že budou i slabší díly. A to, že takový přichází až s číslem pět, je výbornou autorovou vizitkou. Jen doufám, že se jedná  o výjimku a že v dalším díle se zase vrátí ten starý odhodlaný David Valentine, který bude Karanům pořádně zatápět. Samotný závěr knihy slibuje hodně zajímavý vývoj.
.

Okupace Země Karany trvá již půl století. Po odvážném Valentinově povstání uštědřily spojené armády Texasanů a Jižního velení první významnou porážku upírským mimozemšťanům. Major David Valentin, příslušník Hnutí odporu a velitel Divočáků, se stává hrdinou boje za osvobození USA. Jenže mocný nepřítel ve vlastních řadách proti němu vznese vážné obvinění. Zraněný William Post požádá Valentina, aby našel jeho manželku, která zmizela v temnotě Karského zřízení. S pomocí starých přátel a nových spojenců Valentin sleduje její stopu do záhadného a silně střeženého zařízení v Ohiu. To, co tam najde, jím otřese až do morku kostí… (anotace)

.

Název:  Exil (Země upírů – kniha pátá)

Název originálu: Valentine´s Exile: Book five of the Vampire Earth

Autor: E.E.Knight

Překlad: Jana a Jan Oščádalovi

Obálka: Jan Doležálek

Počet stran: 305

Vazba: brožovaná

Vydavatelství: Triton 2011

Doporučená cena: 209 Kč

Vít Martin Matějka

About The Author