Wow. Hustý. Nádherný. To jsou vesměs jediná slova, která se mi během čtení (a hlavně prohlížení) Drsné školy honila hlavou. Pak tam ještě byly pojmy jako „geniální, úchvatný a neskutečný“. A ačkoli to o knize vypovídá vše podstatné, na recenzi je to přeci jen trochu málo. Takže, jdeme na to.

Děj je zasazený do Los Angeles v budoucnosti, ve které existují mluvící (a myslící) roboti. Prostě cyberpunk nejhrubšího zrna, tak jak ho známe a máme ho rádi. Hlavní hrdina je obyčejný chlápek, který pracuje jako výběrčí daní… a jmenuje se Harry…  Harry Burns… nebo Seltz… nebo snad Nixon? A není to výběrčí daní, je to zabiják? Nebo to byl jen sen? Ale ano, je to výběrčí daní, má milující ženu a dvě děti. Krásnou ženu, se kterou se vášnivě miluje v momentě, kdy do ložnice přijdou jejich děti a jedno z nich má v ruce injekční stříkačku a… prostě zlý sen, ty se zdají jednou začas každému.

Zápletka je poměrně jednoduchá (pokud jste viděli pár cyberpunkových filmů či četli pár knih, nic vás nemůže překvapit), ale nemyslím si, že smyslem tohoto díla bylo vymyslet něco echt nového či převratného – jedná se o poctu subžánru jako takovému (však také Drsná škola byla inspirována povídkou Philipa K. Dicka Elektrický mravenec, a je třeba říct, že se to povedlo na výbornou. Také je nutné si uvědomit, že komiks vznikl v roce 1990, tedy v éře, kdy budoucnost plná robotů byla tou nejděsivější možností.

UKÁZKA

Franka Millera netřeba představovat (Sin City, 300). Tento pán se postaral o scénář a vystačil si u toho s naprostým minimem textu. Na každé stránce je jen pár bublin (někdy vůbec žádná) a všechny stručně a jasně vystihují situaci daného panelu. Jako kdyby si Miller řekl, že je skoro škoda něčím překrývat kresbu Geofa Darrowa. Geofrey Darrow je americký ilustrátor a Hard boiled je jedním z děl, která ho proslavila. Díky němu si ho vyhlídli i bratři Wachowští a nabídli mu spolupráci na filmu Matrix (poté i dalších dvou dílů), kterou s nadšením přijal.

Drsna_skola_07

Kresba v Drsné škole by si zasloužila nekonečné ovace a potlesk. Je skoro hřích snažit se ji popsat slovy, ale i přesto to zkusím. Vlastně ji docela vystihuje jediná věta: ta kresba je neskutečně detailní. Ale opravdu neskutečně. Nakreslení každého panelu muselo trvat velice dlouho a některé obrazy jsou až nepochopitelně parádní – například zobrazení jakéhosi klubu, ve kterém se dějí šílené orgie, nebo skládka, na které se v jednu chvíli hlavní hrdina objeví. Jde o to, že na první, ani druhý pohled neobjevíte všechny objekty a postavy, které se na scéně nachází, ale musíte se pozastavit a pořádně se zadívat a vychutnat si celou tu krásu. Kdybyste komiks jen prolétli, přišli byste o polovinu zážitku. Tomu napomáhá i formát, jaký pro vydání Comics Centrum zvolilo. Jedná se o větší A4 (konkrétně 254mm na 326mm) a každá strana je menším uměleckým dílem na kvalitním papíře.

Po Goonovi tedy Comics Centrum přichází s další peckou, po které se jen zapráší – vždyť limitovaná edice, která byla omezena jen na sto kusů, byla vyprodaná během odpoledne. Drsnou školu prostě musí mít každý fanda komiksu i cyberpunku, takže šup šup do nejbližšího knihkupectví, Drsná škola už čeká na pultech.

další zajímavé info zde, na oficiálních stránkách Comics Centra

název: Drsná škola

autoři: Frank Miller, Geof Darrow

provedení: hardback

nakladatelství: Comics Centrum