Clara měla splnit své poslání, jako každý správný potomek s andělskou krví. V den D však narazila na padlého anděla, který ji stáhl do pekla a pokusil se zabít její mámu. Společnými silami ho přemohly a Clara pak odletěla zachránit kluka z vize, jen aby se dozvěděla, že Christian je také andělské krve a myslel si, že zachránit potřebuje ona.

Sedmnáctiletá Clara se cítí navzdory nesplněnému poslání jako ta nejšťastnější dívka na světě. Rozpolcená mezi láskou k Tuckerovi a osudovým vztahem ke Christianovi zažívá dramatické okamžiky. Angela zakládá andělský klub, jehož cílem je zjistit informace o Černokřídlých a vzájemně si pomáhat s posláním. Claře se neustále vrací sen, v němž se mísí smutek Černokřídlého s jejím vlastním. Pochopí, že někdo, koho miluje, za pár měsíců zemře.

 .

Hlavní hrdinka se často chová nelogicky a hystericky, snaží se vyhýbat nepříjemným rozhovorům a nebere v potaz city druhých. Pak ovšem nastávají momenty, kdy nahrazuje naivitu a sebestředné chování statečností a rozvahou, čímž příjemně překvapí. Clara má v Tuckera bezmeznou důvěru a prozradí mu všechno, co ví, i když tím odhaluje tajemství druhých, a to je velice bezohledné. Kromě pár polibků dochází jen na neškodné muchlování.

zasvecenaVztah Clary a maminky se změnil, už to nejsou nejlepší kamarádky a spoustu věcí před sebou tají. Dívčina nevědomost a strach z následků nesplněného poslání dávají mamince impuls, aby byla na informace sdílnější. Do popředí se dostává Angela, zatímco Wendy vstupuje na scénu nahodile a nemá příliš velké pole působnosti. Hlavní záporák, padlý anděl Samjeeza, s nímž Clara svedla bitvu v prvním díle, stále usiluje o pozornost Clařiny maminky. Minule čtenář navštívil peklo, nyní se krátce podívá do nebe, ačkoliv popisy těchto míst jsou velice strohé.

 .

Fantasy příběh s prvky romantiky a detektivky je vyprávěn v ich-formě z pohledu Clary. Autorka téměř nepoužívá hrubší výrazy, zato se vyžívá ve slangu a sarkasmu. Děj okořeňuje humorem a neustálými dávkami jednoho odhalení za druhým, mezi něž patří Clařin otec nebo Jeffreyho poslání. Charakter postav pečlivě propracovala, jsou charismatické a emotivní. Okolí popisuje stručněji, mnohdy s náznakem nadsázky a humoru. Vypomáhá si také přirovnáním ke známějším hrdinům, jako je tomu v případě vzhledu pana Phibbse, jenž vypadá jako Gandalf nebo Brumbál.

Cynthia Handová vysvětluje, jak fungují schopnosti andělských bytostí nebo v čem tkví jejich poslání. Prokládá to citacemi z Knihy Henochovy a historickými úkazy spojenými s náboženstvím a vírou. Na scéně se objevují nové postavy jako Billy, která umí měnit počasí nebo Michael, Clařin otec, jehož znají čtenáři Nadpozemské pouze po telefonu a dle útržků nahodilých vět. Stárnutí andělských potomků pojala autorka netradičně a odvíjí se podle ředěné krve anděla a člověka.

Druhá kniha z trilogie Nadpozemská hladce navazuje na závěr prvního dílu a nabízí čtenáři rychle ubíhající děj, napětí a drama. Zasvěcená je o maličko slabší než Nadpozemská, za což může melancholický podtón a vědomí blížící se smrti milované osoby hlavní hrdinky. Milostný trojúhelník se stává komplikovanější – Christian nepovažuje Claru za povinnost, nýbrž za dívku svých snů. Tucker ji však také miluje, a proto teprve čas ukáže, zda zvítězí srdce nebo předurčení. Otevřený závěr naznačuje, kterým směrem se bude odvíjet budoucí linie. Kniha je určena především mladšímu a romanticky laděnému publiku.

.

Vydal: Albatros Media – CooBoo ; 2013
Překlad: Ivana Svobodová
Originální název: Hallowed
Obálka: Howard Huang
Grafická úprava: Linda Marečková
Redakce: Michal Kolezsar, Lubomír Kuba
Počet stran: 312
Cena: 349,- Kč