Ed Brubaker si u nás stačil udělat jméno svými třemi omnibusy, popisující osudy Captaina Americy. Koncem loňského roku jsme se pak konečně dočkali jeho stěžejního díla. Přivítejte prosím Criminal.

Hned na začátek jedno upozornění – Criminal nepatří ani do fantasy ani do sci-fi a už vůbec ne do hororu. Přesto si ale myslím, že se jedná o tak skvělé a propracované dílo, že si naši pozornost zkrátka a dobře zaslouží. Koneckonců – občas není od věci, když si žánrový fanoušek skočí odfrknout na jiné pískoviště, kde si pohraje s novými hračkami a pozná nové kamarády.

Takže Criminal. Soubor třech příběhů, v nichž nahlížíme do duší kriminálníků bez jakýchkoliv příkras, patosu a klišé. Všechny příběhy jsou syrové, drsné a nekompromisní, jejich hrdinové nepatří k výkvětu lidstva ani superhrdinům. Spíš naopak. Jedná se o zcela obyčejné lidi, pro něž je každý den zápas o holé přežití, s čímž souvisí fakt, že věci se občas semelou jinak, než si nalajnujete.

O čemž by mohl vyprávět profesionální zloděj Leo Patterson hned v prvním příběhu nazvaným Zbabělec. Leo si žije svůj běžný život kriminálníka, maká si na kšeftech a snaží se nevyčnívat z davu. Ovšem jen do té doby, než mu do cesty vstoupí žena z minulosti a zatáhne ho do extrémně nebezpečného podniku – přepadení policejní dodávky.

zdroj: bbart.cz

zdroj: bbart.cz

To Tracy Lawless je Leův přesný opak. Má výdrž buldozeru, dává přednost síle a do nebezpečí se vrhá po hlavě, ostatně jak se na profesionálního vojáka sluší a patří. Jenže mu zabili bráchu a tím pádem si ten někdo podepsal rozsudek smrti. Tracy zdrhá od jednotky, kvůli zločinecké minulosti svého otce mění identitu a vydává se na lov škodné. O tom, že to bude masakr se asi netřeba víc rozepisovat.

Zbabělec a Lawless tvoří polovinu knihy a těžko říct, který vám sedne víc. U mě určitě vede ten první, protože Leo se mi jako hrdina zamlouval víc a jeho příběh o jedné nepovedené zakázce je na můj vkus originálnější, než cesta za pomstou.

Pokud se oběma příběhy prokousáte, čeká vás ještě třetí příběh Mrtví a umírající, skládající se s několika epizod. Ty nás zavedou do sedmdesátých let, v nichž se setkáme s postavami, jež spolu sice nemají na první pohled nic společného, ale během četby zjistíte pravý opak. Criminal představuje jako celek zatraceně skvělé čtení, v němž nechybí všechno, co ke správné gangsterce patří – správní hrdinové, trocha násilí a peprné dialogy, které se díky Kopřivově překladu čtou jedna radost. A určitě se k němu budete opakovaně vracet, abyste si vychutnaly všechna ta příběhová propojení, která poznáte až po několikátém čtení.