Nora a Patch jsou spolu. Šťastní a spokojení… Ale jak se zdá, toto štěstí nebude trvat věčně. V nejlepším lidském zájmu totiž rozhodně není paktovat se s bývalými padlými anděly, i když povýšili na anděly strážné. Do hry se tak vkládají archandělé a jejich zkostnatělá pravidla. A jakoby toho nebylo málo, objevuje se tu záhadný spolek, který sdružuje Nefilim a má na anděly spadeno.

.

Detektivka?

Námět zní jako docela dobré fantasy krimi… Omyl. Místo toho, aby se autorka zaměřila na detektivní zápletku a uváděla nás hlouběji do světa andělů a jejich pravidel, věnuje se téměř výlučně pouze Noře a jejím hysterickým výlevům.

Kvůli tomu, jaké podmínky Patchovi nadiktovali archandělé, se od Nory musí držet dál. Ovšem šestnáctiletá Nora v sobě nedokáže najít ani ždibec tolerance a pochopení a chová se jako hysterická stíhačka. Pokud chce chodit s andělem, měla by si uvědomit, že jsou tu věci, kterým nebude rozumět…, věci, které nesmí vědět; pro vlastní bezpečnost. Ale ne, Nora dělá jednu scénu za druhou a vše pak vyřeší rozchodem (de facto hned na začátku knihy). Jakožto čtenáři pak musíme sledovat její výčitky, snahy shodit všechnu vinu na Patche a hromadu neuvážených činů, hodných duševně chorého člověka. Její vztek a žárlivost jsou zcela neopodstatněné a akorát přilévají olej do ohně. Chování hlavní hrdinky je tak největší slabinou knihy. Pokud vezmeme v potaz, že kniha je vyprávěna z jejího úhlu pohledu, můžeme si snadno domyslet, jaký vliv tato slabina má na celou knihu.crescendo

.

Rozdíl…

Po závěru předchozího dílu jsem se těšila na opětovné jiskření mezi hrdiny a další víceméně detektivku, jak napovídá anotace. Jenže místo toho se dostavilo zklamání v podání nevyzrálé hrdinky a rozvláčného popisování jejích duševních pochodů. Je možné, že cílové skupině se bude kniha líbit a čtenářky budou stát na straně hrdinky a litovat ji jakožto podvedenou chudinku, ale každý, kdo má za sebou alespoň jeden vztah (a nepočítá se čtrnáctidenní vodění se za ručičku), pozná, že to, co se zde děje, je přehnané až na půdu a hrdinka by zasloužila studenou sprchu, aby se uklidnila. Celou knihu tak zachraňuje pouze Patch a kvůli některým scénám s ním se opravdu vyplatilo knihu přečíst. Je to prostě typický prototyp správného sexy „bad guy“ hrdiny, který nemá problém zamotat hlavu i starším čtenářkám. Ovšem, pokud se, stejně jako já, těšily alespoň na mírný odklon od nevinnosti hrdinů, musely být zklamány. Takže pro příště: Více Patche, méně Nory!

.

Kniha si pořád drží svůj lehký styl a přímočaré vyprávění. I když se ke konci objeví poměrně příjemné rozuzlení příběhu, nezachrání to knihu jako celek. Oproti prvnímu dílu je totiž výrazně slabší: postrádá lehký humor, šmrnc a atmosféru. Doufám, že je to způsobené pouze tím, že se jedná o jakýsi mezičlánek, a autorka si dalším dílem napraví reputaci. Po rozjetém konci knihy „Zavržený“ je tohle velký krok zpět.

.

Název: Crescendo (Zavržený II)

Autor: Fitzpatrick, Becca

Nakladatel: Egmont ČR
Překlad: Petra Babuláková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 416

.

Zdroj obrázků: legie.info

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...