Drothe je Čenich – jeho úkolem je sbírat informace a předávat je svému šéfovi, který z nich těží. Je to zatraceně dobrý Čenich, jenže to na živobytí nestačí. Proto má také pár vedlejšáků. Problém nastane ve chvíli, kdy se kvůli jednomu takovému podniku dostane zcela omylem do centra dění kolem zvláštní knihy. Nevědomky se tak stává terčem mnoha významných postav podsvětí, které se ho snaží zbavit. V místním podsvětí se totiž něco děje… a zavání to i magií. Do hry vstupují mocní Šedí princové, tajemný řád deganů i císař. Když Drothe zjistí rozsah událostí, které se i díky němu daly do pohybu, má jen dvě možnosti: buď zaleze zpátky do stínů…, nebo začne tuhle hru s pekelně vysokými sázkami hrát.

.

O co se hraje?

Z toho, co se zpočátku zdálo jen jako podvodný obchod, se nakonec vyklube něco mnohem většího. Drothe, jakožto člen Bratrstva, je sice pod ochranou jednoho z místních bossů, ale ani to nezabrání tomu, aby se stal v ulicích lovnou zvěří. I přesto se pouští do pátrání po artefaktu, na nějž narazil spíš náhodou. Rozplétá nitky vedoucí k původci nepokojů, které nyní v Bratrstvu panují. Snaží se zabránit válce gangů a tomu, aby do jejich zlodějské čtvrti vpadly císařské legie a celou ji srovnaly se zemí. A také se snaží ochránit své přátele. To, co pro něj zpočátku byl jen boj o vlastní přežití, se postupně mění na boj za bezpečí lidí, na nichž mu záleží, a také na přežití Bratrstva jako takového.

.

V příběhu je kromě této linie i několik menších epizod a odboček, které fungují tak trochu jako drobečky ukazující cestu. Jelikož sledujeme příběh očima Drothea a vyprávění je v ich-formě, je celý příběh lineární. Jednostranný pohled v takovém okamžiku ubírá na možnostech intrik, protože si nedokážete plně vychutnat jejich rozsah.

Systém podsvětí je zde vymyšlen poměrně dobře, včetně hierarchie a bojů mezi jednotlivými zločineckými organizacemi. Až na pár výjimek zde chybí vysvětlovací pasáže; většinou jste do všeho zataženi prostřednictvím děje, což může být z počátku matoucí, obzvlášť co se označování hodnocení a funkcí týče.

.

Přímost

Příběh je poměrně jednoduchý. Zpočátku se jedná víceméně o honičku v ulicích a snahu zajistit knihu. Teprve poté se Drothe začne zajímat o to, co se vůbec děje a na řadu přichází intriky. V tu chvíli děj poněkud zhoustne a neubíhá již tak zběsile; příběh tak zůstává pochopitelný a dokážete se v něm snadno zorientovat. Vyústění celé záležitosti ohledně knihy, po níž všichni pasou, mi sice přišlo poněkud nedostačující, ale vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o první díl série Stíny Podsvětí, předpokládám, že bude mít tato událost ještě další dozvuk.

.

Prostředí je zpracované dobře. Jedná se o městkou fantasy v „klasickém“ duchu – zločinecké organizace, cechy, tajemné řády a elitní vojáci… Za celých 435 stran nevystrčíte paty z jednoho města. Nemusíte se tedy bát žádného šíleného cestování po malebných krajích. Doba, v níž se příběh odehrává, se zdá inspirovaná Francií sedmnáctého století (alespoň na mě tak působí – kordy, rapíry, barevné kabátce a klobouky s péřovými ozdobami), případně bychom se ještě mohli poohlédnout po renesanční Itálii… Jako takové je prostředí zpracováno věrohodně a nechybí ani barvité popisy.

Soubojové pasáže jsou také uvěřitelné; hrdinové málokdy dělají něco, co není v lidských silách. I když několik přehnaných pastí a okamžiků by se tu našlo, není to nic, co by vás nutilo polovinu knihy kroutit nevěřícně hlavou.

Osobně jsem měla trochu problém s hlavním hrdinou… Bylo tu několik momentů, kdy jsem mu prostě nefandila. Vzhledem k prostředí je charakter Drotheo věrohodný a pochopitelný, přesto by člověk od hlavního hrdiny čekal trochu víc. Zajisté jako člen Bratrstva nemůžete být žádný Mirek Dušín, ale s ničím by se to nemělo přehánět.

.

Knihu Mezi zloději bych doporučila fanouškům „staré městské fantasy“ – je to kniha, která zpříjemní odpoledne a dokáže vás na chvíli vtáhnout do jiného prostředí, než na jaké jsme většinou z knih zvyklí. V současném stavu, v jakém se nachází městská fantasy, je to také příjemní zčeření vod s jinak stále stejnými motivy.

.

Název: Mezi zloději (Stíny Podsvětí I)

Autor: Hulick, Douglas

Nakladatel: Baronet
Překlad: Jan Lusk
Rok vydání: 2012
Počet stran: 440

.

Zdroj obrázků: legie.info