Staré dobré časy jsou prvním sešitem z komiksové série Živí mrtví, která hned po odstartování vydávání v roce 2004 získala velký ohlas a začala se utěšeně rozrůstat. U nás byl nástup série poněkud pomalejší, ale nakonec i čeští čtenáři podlehli kouzlu Živých mrtvých. Literární otec komiksu, Robert Kirkman, hned v začátku upozorňuje, že se nejedná o další zombie akční „béčko“, ale o dílo, které se chce v první řadě zaměřit na psychologii postav. Chce zjistit, jak by lidi podobná existenciální krize změnila…, a my tomu máme být svědky.

 .

Daří se…

Scénáristovi Kirkmanovi jeho záměr poměrně vychází, i když ze začátku se jeho příběh může zdát poněkud nepřehledný a zmatený. Čtenářští hnidopiši možná najdou několik rozporů v logice příběhu, ale není to nic závažného, co by narušilo kontinuitu děje neboŽiví mrtví celkový čtenářský požitek.

Za kresbou stojí Tony Moore a díky jeho práci je příběh i po vizuální stránce velice příjemnou záležitostí. Styl kresby je vcelku moderní, ale pro daný příběh se hodí. Tahy jsou úsporné a kresby působí jednoduše, ale přitom leckteré scény rozhodně nepostrádají detaily. Někdy je na ně naopak kladen velký důraz a jednotlivé panely jsou velice propracované. Celá kresba je černobílá a jemně stínovaná, což komiksu dodává tíživou a ponurou atmosféru.

Jednotlivé postavy se od sebe dají jednoduše rozeznat a nebudete se v nich ztrácet, i když je jich tu velké množství. Vztahy mezi hrdiny poměrně slušně pracují a kromě textu to dokážete poznat i na mimice. Proto shledávám kresbu zdařilou a pro daný žánr vyhovující.

 .

Příběh sám se s kresbou skvěle doplňuje a vytváří tak po umělecké stránce hodnotné dílo, které dokáže oslovit milovníky komiksů i milovníky zombie, kteří jinak komiksy nevyhledávají.

wdDěj zpočátku působí poněkud nahodile, ale ke konci graduje a udrží si vaši pozornost. Závěr pak rozhodně navnadí na další díl, který nese název Míle a míle.

V zahraničí vyšlo již sedmnáct dílů. U nás série vychází od roku 2009 ve zdařilém překladu Martina D. Antonína a prozatím na našem trhu můžete najít dílů sedm (poslední vyšel na začátku letošního roku).

 .

Název: Živí mrtví 1: Staré dobré časy

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Tony Moore

Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Rok vydání: 2009
Počet stran: 144

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy píši recenze na knihy a sem tam na nějaký ten seriál. Kromě toho se věnuji vlastní literární tvorbě. Jsem workshopácký harcovník, a proto tady ode mě můžete najít i pár rad ohledně psaní, kdy se pokouším vlastní zkušenosti předávat dál. Z knih preferuji spíše klasickou hrdinskou fantasy, ale nebráním se ani novějším žánrům. Mezi mé oblíbence patří R. A. Knaak, Philip Pullman, Markus Heitz, Vladimír Šlechta, Juraj Červenák a řada dalších...