Roland odvyprávěl svůj příběh a paprsek je opět nasměroval na správnou cestu za Temnou věží. Cestu jim ale zkříží obyvatelé městečka, které sužují Vlci – zvláštní stvoření, která vždy jednou za generaci přijedou a ukradnou děti. V tomto světě, který je a zároveň není Rolandovým světem, se totiž rodí zásadně dvojčata. A někdo si řekl, že tolik dětí netřeba, proto je dítě z každého páru uneseno; když se pak vrátí, je jen prázdnou skořápkou. Roland a jeho přátelé jsou požádáni, aby se s Vlky vypořádali. A oni samozřejmě souhlasí.

.

Náhody jsou zrušeny

Značná část příběhu série Temná věž se odehrává formou vyprávění příběhů jednotlivých postav, které dohromady postupně skládají obraz celkových událostí. Občas tak máte dojem, že putování za samotnou Věží není to nejpodstatnější, co na vás v tomto dlouhém příběhu čeká, ale mnohem důležitější jsou věci, jež se udály dávno před naším vyprávěním. Neboť jsou to právě duchové minulosti, kdo má vliv na naše současné činy. O tom se hrdinové často přesvědčují na vlastní kůži.

Jenže při putování jedním světem za druhým se už nedá mluvit o náhodách, které jednotlivé postavy spojují. Je to ka, něco ještě většího než osud. Během četby tak stále narážíte na ta samá jména, opakující se události a nedbalé narážky a věty, z nichž váš zamrazí, když si uvědomíte, od koho a za jakých okolností jste je slyšeli naposledy… Sama za sebe mohu jen žasnout nad tím, že se do toho propleteného a natěsno staženého uzlu postav a příhod autor sám nezamotal. Vše má smysl, narážky zde schované jsou brilantní avlci z cally vyjeví další události vždy v pravý čas, což činí prožitek ze čtení velice intenzivním.

.

Problémy

Postavy se nevyvíjejí tak rychle jako v předchozích knihách, ale vzhledem k událostem se není co divit. Měli teď relativně poklidné období, ale to končí. Je třeba bránit Callu! I když místní žádají o pomoc, pořád je tu něco, co Rolandovi nedá spát…, nějaké tajemství, které by mohlo stát mnoho lidských životů. A rozhodně se nejedná jen o strašlivý poklad, jež u sebe přechovává kněz Callahan, který pochází z New Yorku, stejně jako Rolandovi přátelé. Když jim vypráví svůj příběh, zapadnou zase další události na svoje místo. Obraz, který se nám utváří před očima, začíná být hodně děsivý – je třeba si pospíšit, protože světy se hroutí čím dál rychleji.

Kromě toho ale mají hrdinové na krku mnoho dalších problémů, které se samozřejmě přihlásí o slovo v nejnevhodnější chvíli, jak už to tak problémy mívají ve zvyku.

Celému vyprávění dodává přízračný ráz také rozpad času. Někdy den trvá neskutečně dlouho, jindy pár hodin, na nic se nedá spolehnout, vše se řítí k zániku. Klouzání času a čím dál častější prolínání světů vytváří podivnou, jaksi schizofrenní, atmosféru, tak typickou pro tuto sérii.

.

Podaří se pistolníkům zachránit Callu od Vlků? Jsou vůbec Vlci bytosti z masa a kostí a dají se zabít tak snadno, jak obyvatelé městečka doufají? Bude zastávka v Calle opravdu odbočkou z cesty k Temné věži, jak si Roland zpočátku myslel, nebo ne? Tyto a mnohé další otázky si budete společně s hrdiny při čtení knihy „Vlci z Cally“ pokládat. Na odpovědi ale nenaléhejte, ony přijdou, až se jim bude chtít…

.

Název: Vlci z Cally (Temná věž V)

Autor: King, Stephen

Nakladatel: Beta
Překlad: Linda Bartošková
Rok vydání: 2009
Počet stran: 640
Stav: nové vydání

.

Zdroj obrázků: legie.info