Konec cesty. Před hrdiny leží poslední míle, otevírají se poslední dveře a Temná věž čeká, aby vyjevila svá tajemství. Padne, nebo se podaří pistolníkům zachránit poslední paprsky? Nebo to vše bude úplně jinak…?  To ani ka nedokáže říct. Jedno je ale jisté, všechno se změní…

.

Kolo ka se otáčí

Ano, vše se změní, i když se to tak zpočátku nemusí jevit. Ka – více než osud – je totiž jako kolo, které se bez ustání otáčí. Naši hrdinové se o tom už sami několikrát přesvědčili na vlastní kůži. Nyní se ale po útrapách ocitají v bodě, kdy se historie opakuje až nepříjemným způsobem. Znovu budou postaveni před zkoušky, jimiž si již prošli, a dostanou šanci tentokrát v nich obstát. Zůstanou ale za každých okolností stát věrně, nebo podlehnou a dopustí se stejných zhoubných chyb?

.

I když jsou charaktery zpracovány dostatečně již v předchozích dílech, zde, v samotné „Temné věži“, jejich vztahy prudce eskalují a objevují se v nich nové hloubky a emoce. Autor tu pracuje s nejniternějšími vrstvami lidské duše, a ta práce mu jde skvěle od ruky. Pocity hrdinů a jejich chování nikdy není přehnané, naopak je tak věrohodně lidské, až mě to děsí, což dělá autorův záměr ještě o totemná věž působivějším.

.

Konec jednoho příběhu

Zpočátku se kniha drží linie načrtnuté v předchozím dílu „Zpěv Susannah“ a s ní se do příběhu vkrádá i ona jistá překombinovanost. Její nepříjemná pachuť na prvních kapitolách ještě zůstává citelná, stejně jako slabý pocit deus ex machina, který se ale naštěstí poměrně brzy vytratí a kniha získá ráz, který měly předchozí díly (tajně jsem v to doufala!). Ale autor si nemohl odpustit přijít alespoň s nějakým novým prvkem a novým pravidlem ani zde, v závěru svého monumentálního eposu. Všechny nitky se nakonec spojí a odhalí pevně utkaný vzor v pavučině příběhu, který v něm byl patrný vlastně skoro od začátku, jen jsme se pořádně nedívali.

Ano, v knize se najde pár drobností, které mi úplně neseděly, ale všechny je spolehlivě přebil příběh jako takový. Samotná pointa možná není tak dech beroucí, jak bychom očekávali, ale rozhodně je působivá. V závěru se pak také můžete pokochat básní, která autora inspirovala k napsání této série – a mohu říci, že svou atmosférou se k příběhu, jehož stránky se před námi právě uzavřely, skvěle hodí. O moc víc toho vlastně ani napsat nemůžu, jinak bych těm, kteří knihu ještě nečetli, prozradila něco, co by určitě nechtěli vědět dříve, než si knihu přečtou. Nezbývá mi než doufat, že jsem v recenzích na předchozí díly řekla vše, co mělo být řečeno, a závěrem mohu knihu jen doporučit každému milovníkovi dobrých příběhů.

Tohle totiž rozhodně je příběh, který se vám vryje do paměti. Když už kvůli ničemu jinému, tak alespoň kvůli tomu, s jakým umem a neuvěřitelnou lidskou představivostí byl vyprávěn. A kdo ví, třeba my všichni putujeme za svou Temnou věží; třeba každý z nás jednou potká Rolanda s pistolemi proklatě nízko u pasu a odhalí s ním tajemství vesmíru. Jak jsme se mohli přesvědčit sami, v příbězích je totiž možné vše…

.

Díly série:

Pistolník

Tři vyvolení

Pustiny

Čaroděj a sklo

Vlci z Cally

Zpěv Susannah

Temná věž

.

Název: Temná věž (Temná věž VII)

Autor: King, Stephen

Nakladatel: Beta
Překlad: Linda Bartošková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 728
Stav: nové vydání

.

Zdroj obrázků: legie.info