Tim Powers, často připodobňován k dalšímu známému fantasy spisovateli Danu Simmonsovi, má na svém kontě spoustu historických, ale zároveň fantastických knih. Mezi jeho nejznámější díla patří například Brány Anubisovy, které se dají označit za jednu z prvních knih steampunku ve světě. V titulu Silou svého zraku se Powers opět vrací do své oblíbené Anglie na začátek 19. století a hlavními protagonisty knihy budou známí angličtí básníci Shelley, Keats a lord Byron.

Nakladatelství Laser-Books toto dílo vydalo v edici, která nese název Mistrovská díla fantasy. Powersovi nevyšla v této edici pouze jedna kniha, ale hned čtyři, čemuž se nemůžeme divit, neboť Tim Powers si svým skvělým literárním umem vydobyl čestné místo mezi fantasy autory. Jednou z knih v edici jsou již zmíněné Brány Anubisovy, ale kromě nich také například román Plout na vlnách podivna, který se stal volnou inspirací pro čtvrtý díl Pirátů z Karibiku.

Teď už k samotnému dílu Silou svého zraku. Kromě anglických básníků Shelleyho, Keatse a lorda Byrona je jednou z hlavních postav lékař a porodník Michael Crawford. Ten musí čelit obvinění z vraždy své novomanželky, protože po svatební noci se ubohý Michael probudí vedle své brutálně umlácené Julie. Kromě této skutečnosti ho ale navíc stále tíží myšlenky na jeho bývalou manželku Caroline, která také zemřela za zvláštních okolností.Silou_sveho_zraku_FRONT

Michael prchá z Anglie, ale zatím netuší, že neprchá pouze před zákonem. V patách mu je totiž i lamie, která je shodou okolností jeho snoubenkou. Ve své podstatě se tedy jedná o upírský příběh, ale pojatý dost netypicky. Upíři zde nejsou krvelačné nocí pobíhající bestie, ale stávají se z nich ty nejkrásnější múzy básníků…

Rozhodně bych vyzdvihla autorovu znalost dobových reálií a historického kontextu. Některé historické události jsou totiž zachyceny opravdu detailně. Zároveň stojí za pochvalu i Powersovy popisy prostředí, které nejsou nudné a zdlouhavé, ale skvěle se střídají s momenty, ve kterých se střetává nadpřirozený svět se skutečným světem okolo nás.

Někomu se může zdát, že Tim Powers se až moc utápí v historických detailech, ale podle mého názoru to není na škodu, protože i přesto je tento autor u většiny čtenářů fantasy literatury oblíbený.

Knihu bych doporučila lidem, kteří mají rádi dobrodružné knihy plné napínavých soubojů a střetů. Lidem, kteří dokážou ocenit hodnotu historických faktů a také těm, kteří mají rádi poezii. Skoro každá z kapitol totiž začíná citací některých literárních velikánů, jako jsou například lord Byron nebo William Shakespeare.

 .

Název: Silou svého zraku (The Stress of her Regard)
Autor: Tim Powers
Překlad: Roman Tilcer
Počet stran: 567
Vazba: brožovaná
Nakladatelství: Laser-Books
Rok vydání: 2011