Již třetí setkání se sedmnáctiletou Kylie, která tráví prázdniny v Údolí stínů – táboře určeném pro děti nadané nadpřirozenými schopnostmi. Mezi vlkodlaky, upíry, měnivci a vílami se ale cítí pořád nesvá – stále neví, ke které ze skupin patří. A neví to ani vedoucí tábora Holiday ani člen speciální jednotky nadpřirozených lidí Burnett.

.

Kylie sice neví, ke komu patří, ale čtenář ví moc dobře. Nebo možná jen tuší. Každopádně už potřetí sledujeme, jak je Kylie zmatená a smutná, jak neví, jestli si za kluka vybrat elfa Dereka nebo vlkodlaka Lucase a samozřejmě se jí zjevil další duch, jehož totožnost je pro ni velkou neznámou a opět stejný případ (čtenář tak nějak tuší o koho jde). Kylie je sice blondýna, ale to ji neomlouvá.

Sedmnáctiletá dívka místy působí jako citově nevyrovnaná jeptiška, místy jako nadržená puberťačka, takže člověk nikdy neví, jakou reakci od ní může čekat. Často člověk kroutí hlavou nad jejími průpovídkami typu „nesnáším sex, a to jsem ho nikdy neměla“ nebo „na konci školního roku mi vždycky bylo líto, že škola končí“ a tak dále.

Proměněna za soumraku je tedy hodně podobný předchozím dílům a to je trochu škoda. Existuje tu jakási hlavní dějová linka, kdy po Kylie pase zlý upír Mario, jenomže ten se objeví až na konci knihy aby způsobil jediné překvapení téhle knihy. Bohužel neexistuje logický důvod, proč se Mario objeví až na konci a ne na začátku. Autorka se nám to ani nesnaží nějak vysvětlit, prostě máme věřit tomu, že se Mario někde dva týdny kopal do zadku a pak se najednou rozhodl, že si Kylie najde.

Stejně tak působí nevěrohodně neinformovanost táborové vedoucí – také neví, co je Kylie za druh a neví to ani agent Burnett. A to mi nedává smysl. Tohle mlžení je navíc úplně zbytečné, protože čtenář(ka) stejně neprahne po tom, co je Kylie zač, ale po tom, s kým skončí, takže pátrání po identitě působí jako výplň – hlavně předlouhé dialogy s Holiday se neustále opakují a nudí. Kdyby kniha byla o 100 stran kratší, jen by jí to prospělo.

Nutno však zmínit, že Údolí stínů se čte pořád dobře, i když už tak neodsýpá jako díly minulé. Vedlejší postavy Della a Miranda se postarají o zábavu, linka s Holiday a Burnettem, kteří na sebe hází očka, je příjemná a u jedné scény jsem se dokonce nahlas zasmál. Ale občas jsem se také nudil, což se mi u minulých dílů nestalo.

Doufejme, že autorka nám ve čtvrtém díle předloží zajímavější počtenou. Vždy Údolí stínů doporučuji cílové skupině, ale teď se obávám, že i cílová skupina zaregistruje mírné kolísání kvality třetího dílu. Pevně doufám, že Hlas měsíčního svitu bude příjemným překvapením.

.

Název: Proměněna za soumraku (Údolí stínů 3)

Autor:  Hunter, C. C.

Nakladatel: Baronet
Překlad: Ivana Čejková
Rok vydání: 2012
Počet stran: 440
Provedení­: hardback

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).