Dvacátého devátého dílu série JFK se zhostil Míla Linc (Stín Černého hvozdu, Mrtví muži netančí) a nemilosrdně poslal agenta Kováře do světa, který je nápadně podobný tomu našemu. Konkrétně se jedná o období třicetileté války, kdy po našem území rázovali sem a tam žoldnéři a vojáci různých národností a pro nikoho nebylo bezpečné potloukat se sám po lesích či cestách. Bezpečno vlastně nebylo nikde, což vzápětí agent Kovář pozná na vlastní kůži, kdy ho nahání skupina jezdců na koních. Nebyl by to JFK, kdyby se z té šlamastiky nedostal. Jeho úkolem zde není nic jiného než najít portál, který ho z tohoto nehostinného světa dostane. Jenomže to nebude tak snadné.

Míla Linc si vybral prostředí, které mu jde výborně. Středověk v celé jeho hrůze. Nemoci, chudoba, všudypřítomný pach výkalů, nebezpečí na každém kroku. Sugestivní popis všeho hnusného a nechutného Lincovi jde, atmosféře tedy není co vytknout.

Série JFK se nikdy nesnažila zaujmout nějakým extra komplikovaným příběhem a ve stejných kolejích se jede i zde. Kovář se po celou knihu nevymaní z cyklu „úprk, boj, zajetí, úprk, boj, zajetí“ a to trvá až do konce knihy. Místy trochu chybí napětí a nedočkáme se ani extra překvapivého závěru. Co je podstatnější, že vše do sebe logicky zapadá a není co vytknout stavbě příběhu.

Dobře si vedou i vedlejší postavy. Kupec Fabbri je sympatickým průvodcem, kterého si čtenář rychle oblíbí pro jeho dobrosrdečnost a přímost, Kovářův nepřítel Dolanský si zase zaslouží obdiv pro svou zarputilost a čestnost. Linc tu pracuje s klasickým efektem, kdy nepřítel hlavníjo hrdiny je vlastně správný chlap, což si hlavní hrdina plně uvědomuje – a takový postup snad nikdy neomrzí.

Ačkoli Míla Linc přesunul JFK na své hřiště, je třeba zmínit, že kniha není příliš podobná autorovým předchozím počinům (ať už románovým či povídkovým). Vše je přímější, lépe stravitelné a plynulejší. Pokud rádi čtete Lince, ale JFK vám nic neříká, určitě bych po něm sáhl už jen z toho důvodu, abyste od autora okusili něco trochu jiného.

JFK 29 je příjemná oddychovka z atraktivního prostředí, která je trochu klidnější oproti předchozímu dílu, ale nudit se u ní určitě nebudete. Akce má spád, dialogy hlavu a patu, postavy jsou výborné a atmosféra bezkonkurenční. Ale tak jako tak si pamatujte jedno: svůj svět si musíme zasloužit.

Název: V prachu a krvi (série JFK)

Autor: Míla Linc

Nakladatelství: Triton

Stran: 224