Temné vize – Odhalení
Autor: Vendula Šimotová

Temné vize – Odhalení je první knihou z trilogie Temné vize, kterou napsala americká spisovatelka L. J. Smith, píšící především knihy pro mládež. Anotace na tuhle knížku mne velmi zaujala, i když jsem se do ní pouštěla s jistými rozpaky, protože jsem četla Upíří deníky, které autorka napsala po sérii Temné vize, a popravdě mě vůbec nebavily. Ale tahle knížka byla milým překvapením, které jsem nečekala.

 

Děj nás provede životem Kaitlyn Fairchildové, která žije v Ohiu, a u svého okolí má pověst čarodějnice. Je to kvůli jejím podivným očím, díky nimž dokáže vidět pár minut do budoucnosti a odhalit tak mnohá nebezpečí a nehody, které se v příštích chvílích stanou. Tato schopnost jí zajistí příležitost zapojit se do projektu v institutu pana Zetese.

Zde se seznamuje se čtyřmi dalšími studenty, kteří se do projektu zapojili: Annou, jež dokáže mluvit se zvířaty, telekinetikem Lewisem, léčitelem Robem a záhadným telepatem Gabrielem. Teď je konečně šťastná a spokojená, protože se dostala do kolektivu lidí, kteří se stejně jako ona od ostatních odlišují. Ale jen do chvíle, kdy zjistí, že vše není tak úžasné, jak se na první pohled zdálo, a že jim jde o život.

 

Knížka, která je určena hlavně dospívajícím dívkám, je velmi dobře napsaná a zaujme snad každou slečnu teenagerského věku. Má v sobě vše, co tato děvčata čtou – nadpřirozeno, první velkou lásku a nástrahy osudu, které na hlavní hrdinku čekají, a v neposlední řadě pořádného zloducha, který knize dodá ten správný „šmrnc“. Navíc děj rychle odsýpá a není nijak zdlouhavý ani příliš popisný.

Myslím si, že každý si v některém z hlavních protagonistů příběhu najde svého oblíbence, kterému bude po celou dobu fandit a prožívat s ním všechny nástrahy, které mu autorka nachystá i v dalších dílech.

Mně osobně se nejvíce líbil Gabriel, který je tak trochu záhadný a moc se o něm v prvním dílu nedozvíme. O to víc se těším na další díly a budu doufat, že hlouběji proniknu do povahy této postavy, která sice působí jako záporná, ale zároveň je opředená mlhou tajemství, která může ukrývat prakticky cokoli.

 

Autorka si zvolila nevšední téma, které se podstatně liší od Upířích deníků – upírů už je na našem literárním trhu přeci jen trochu moc. Sice stále zůstává u psaní tajemné fantasy literatury, ale zároveň do ní nyní zakomponovala i více našeho, tedy reálného, světa, navíc s běžnými starostmi obyčejné slečny.

Kniha se díky svému papírovému vydání lehce přenáší a nezabere příliš místa, takže si ji pohodlně můžete vzít do vlaku, autobusu nebo do školy, kam se těžší hardbacková vydání prakticky nedají nosit. Navíc není silná, takže ji budete mít přečtenou za velmi krátkou dobu.

Odhalení je ideální knihou pro všechny milovníky fantasy. Určitě zaujme i starší čtenáře, i když pro ně to bude spíše takové lehké oddechové čtení.

 

Název: Odhalení (Temné vize 1)
Autor: L. J. Smith
Nakladatel: Fragment; 2012
Překlad: Olga Zumrová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 264
Provedení­: paperback

Komentáře

komentářů

About The Author