Z nosu se vám začne řinout krev, najednou je hrozné horko, slyšíte divný praskavý zvuk… duchové! Světlo, které vás může v několika vteřinách zabít a poslat na onen svět. Právě tomu musí v knize Lovec duchů čelit Ian a jeho kamarád Bpm.

.

Po přečtení anotace k této knize jsem čekala fantasy plné zlých duchů, kteří se snaží zničit lidstvo. Po přečtení knihy se můj první dojem naprosto změnil a tento titul bych nazvala do značné míry sci-fi thrillerem. Z nevysvětlitelných a skoro pohádkových duchů se v této knize stávají vraždící monstra a jejich existence se dá vysvětlit složitými fyzikálními teoriemi.

Hlavními postavami jsou již zmínění chlapci Ian a Bpm (beats per minute). Ian žije se svou matkou a otčímem a Bpm musí pomáhat svému věčně opilému otci v obchodě s barvami. Oba chlapci se rozhodnou najít důkazy o tom, jak doopravdy zemřel Ianův skutečný otec, a zároveň chtějí zjistit pravdu o velmi nebezpečném nepříteli, který je pronásleduje na každém kroku. Nemá žádný tvar, vyzařujeLovec duchu pouze světlo. Světlo, které zabíjí.  Existuje spojitost mezi Ianovým otcem a tímto světlem?

Zajímavostí je, že kniha neobsahuje pouze jednu dějovou linii, ale dohromady jich má okolo pěti. Tak rozličné dělení mi přišlo hodně matoucí, neboť v knize není mezi jednotlivými liniemi žádná spojitost. Až na samém konci je jemně naznačena souvislost mezi částí pojednávající o Ianovi a částí, která vypráví příběh japonské zlodějky Čijo. Záleží ale zřejmě na úhlu pohledu. Někomu může tento styl psaní dodat řádnou dávku napětí a očekávání na další díl. Já osobně mám z knihy dost zmatený a rozpačitý dojem a nevím, co můžu očekávat od dalších dílů.

.

Když už jsem nakousla téma více dějových linií, chtěla bych se tentokrát zaměřit na ostatní postavy, které se v knize objevují. Jsou jimi například dobrodruh a výzkumník v Antarktidě – Daniel; japonská zlodějka Čijo, nebo tajemný Nick Waterspoon, ze kterého se časem vyklube důležitá osobnost. Mě osobně nejvíc zaujal vědec Daniel Cornelis, který udělá cokoliv, aby přišel na kloub záhadným číslům, které naměřily jeho přístroje. Každý si podle mého názoru může najít svou oblíbenou postavu, protože charaktery, které se v knize objevují, jsou velmi rozmanité.

Celým dějem prochází jeden spojovací prvek, a tím je věda a fyzika. Musím se přiznat, že nepatřím mezi nadšené vědátorky a s povinnou fyzikou na gymnáziu jsem se nedávno s radostí rozloučila. Zároveň pro mě byla kniha ale jistým přínosem, neboť některé fyzikální teorie jsou v díle popsány pěkně a zároveň snadno, díky čemuž dají se snadno pochopit. Měla jsem možnost sledovat ohlasy některých mých přátel a u většiny dívek sklidila kniha, i přes svůj vědecký podtext, poměrně slušný ohlas.

 .

Nedokážu říct, zda kniha patří spíše do chlapecké nebo dívčí knihovny a ani nemám v plánu se zaobírat takovýmto dělením. Příběh plný napětí a akce bych rozhodně doporučila lidem, kteří si nepotrpí na romantiku, rádi u knihy přemýšlí a v současné době nehledají typickou odpočinkovou knihu.

Druhý díl trilogie nese název Ghost Fighter a můžeme se na něj těšit opět u nakladatelství Fragment.

 .

Název: Lovec duhů: Světlo, které zabíjí (Ghost Hunter)

Autor: Derek Meister

Překlad: Olga Hereinová

Díl: první

Počet stran: 344

Vazba: vázaná

Nakladatelství: Fragment