Boj proti Novému Řádu pokračuje a po některých úspěšných záchranných akcích se Wisty a Whit dostávají do situace, ze které se už možná nezachrání. Zmůžou něco děti a teenageři proti krutým dospělým? Zmůže něco umění, představivost a svoboda proti upjatosti, konzervativnosti a naprosté kontrole osobního života?

.

V prvním díle série Čarodějka a čaroděj se sourozenci Wisty a With museli vyrovnat s šokujícím zjištěním, že ovládají kouzla a zřejmě nejmocnější člověk na světě jim jde po krku. Tentokrát se stále častěji pouštějí do záchranných akcí a sabotují činnost Nového Řádu, a i když jsou to stále ustrašené děti, jejich boj ve většině případů slaví úspěch. Nic by ale nezmohli bez svých nejbližších přátel a celého hnutí Odporu.

Wisty a Whit se ale bohužel dostanou do pořádné šlamastyky. Nový Řád je během jedné záchranné akce zajme a pošle do Střediska Světlých zítřků, kde mají být testovány jejich schopnosti. Jediný, který je jediný, chce totiž využít Dary obou sourozenců a získat je pro sebe. Jeho pozornost směřuje hlavně k mladé Wisty, neboť jak se zdá, disponuje daleko větší silou než její bratr. Dokážou se z této situace dostat, nebo skončí na popravišti? A co jejich rodiče, dokážou se vzepřít Jedinému a pomoci hnutí Odporu?

V knize Dar, na rozdíl od prvního dílu, vystupuje mnohem víc do popředí postava Jediného, který je jediný. Už to není jen jakási skrytá hrozba, která tahá za nitky, ale je téměř u každého důležitého momentu knihy. Zároveň mi ale přijde, že se z něj stal tak trochu hlupák. Po několika zkušenostech se sourozenci Allgoodovými bych čekala, že si své ptáčky bude mnohem víc hlídat.

Další důležitou osobou této knihy je dvojitý agent Byron “Lasičák“ Swain, který se zprvu zdá být právoplatným členem hnutí Odporu, ale nakonec ani on sám neví, za jaký tým vlastně kope. Jeho otec je totiž vysoce postavený člověk Nového Řádu, a tak je Byron v těžké životní situaci. Má se podvolit svému otci a Jedinému, nebo se postavit proti nim a pomoci hnutí Odporu a Wisty, do které se zamiloval?

.503028

Na prvním dílu této série spolupracoval James Patterson s Gabrielle Charbonnet. Tentokrát si vzal autor na pomoc Neda Rusta, se kterým již spolupracoval například na sérii Daniel X. Tato série pro dospívající čtenáře je o chlapci, který má určité nadpřirozené schopnosti a ve své podstatě je ochráncem Země. Série Daniel X čítá dohromady 5 knih, a pokud se vám zalíbila série Čarodějka a Čaroděj, pak vám jistě do oka padne i tato.

Musím říct, že druhý díl se mi četl o něco hůře než první. Zřejmě za to může skutečnost, že až v druhé části knihy se začne něco doopravdy dít. Tento nedostatek ale vyváží epický konec, když Wisty a Whita stihne hněv Jediného, a ten na ně sešle téměř všechny přírodní katastrofy, které dokáže ovládat. Závěrečný souboj hnutí Odporu proti Novému Řádu se Jamesi Pattersonovi rozhodně povedl.

Poslední kapitola Daru začíná stejně, jako první kapitola předešlé knihy. Wisty popisuje, jak se spolu s rodiči dostali na šibenici a nikdo z nich už nedoufá, že se z této situace dostanou živí. Tentokrát autor zajde o trochu dál a popíše nám i průběh celé popravy a osud Allgoodovic rodiny. Vyváznou nakonec oba sourozenci živí a zdraví? A co přeživší z hnutí Odporu?

Třetí díl série Čarodějka a čaroděj pro mladé čtenáře vyjde taktéž u nakladatelství Albatros a nese originální název The Fire.

 .

Název: Čarodějka a čaroděj: Dar (Witch and Wizard: The Gift)
Autor: James Patterson a Ned Rust
Překlad: Milan Žáček
Díl: druhý
Počet stran: 239
Vazba: vázaná
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2012