Dračí let je první kniha ze známé science fantasy série Drakeni z Pernu od uznávané a oceňované americké autorky Anne McCaffrey. Všechny své příběhy McCaffrey vypráví osobitým ženským způsobem, který si buďto zamilujete nebo vám přijde příliš upovídaný, nejinak je tomu i v tomto případě. V českém překladu vyšel Dračí let již dvakrát, což jistě vypovídá o jeho kvalitách.  Díky nakladatelství  Triton jsme se navíc konečně dočkali nejen reedice již vydaných tří dílů série, ale také dosud nevydaných pokračování.

V Dračím letu nalezne čtenář barvitý příběh ze světa, kde žijí nádherní obrovští draci jako společníci několika vybraných lidí – drakenů. Drakeny a draky pojí zvláštní telepatické pouto plné lásky a povinnost chránit svou planetu Pern před nebezpečím, jehož pravá podoba se ztrácí kdesi daleko v minulosti. V době, ve které se kniha odehrává, jsou však drakeni považováni za příživníky jejichž existence postrádá smysl.

V chodbách držby Ruathy, jež byla před lety násilně uchvácena, tajně přežívá její právoplatná dědička Lessa. Ta se všemi dostupnými způsoby snaží ničit, jakýkoli možný zisk, který by z držby její uchvatitel mohl mít.  Za pomoci svých nezvyklých telepatických schopností využije mladá dívka jednoho z drakenů k porážce nepřítele. Místo aby si však mohla vychutnávat vítězství, je na Pouti stejným drakenem  vybrána, jako kandidátka pro dračí vejce. A tak se naprosto nepřipravená ocitá uprostřed weyru – skalního města, ve kterém přebývají draci se svými jezdci. Stává se weyrenou spojenou s dračí královnou Ramoth. Naneštěstí zjišťuje, že se její pozice o mnoho nezlepšila, protože weyřané podléhají pocitu zbytečnosti a lid, na jehož podpoře jsou drakeni závislí, zanedbává své povinnosti.

F´lar je mladý jezdec na drakovi Mnementhovi, který má jako jediný dost rozumu, aby nejen uvěřil, že dávná nebezpečí v podobě ničivých vláken snášejících se z nebe jsou skutečná, ale zároveň přišel na to, kdy se nebezpečí na pernském nebi objeví znovu. Ovšem vůdce weyru jeho přesvědčení nesdílí, a ztrácí tak čas, který je potřebný k přípravám na boj s vlákny. Podaří se F´larovi získat potřebné pravomoci dřív než vlákna, snášející se z oblohy a požírající vše živé, zahubí celý Pern?

Navzdory rozdílům klidný a rozvážný F´lar spojí síly s inteligentní ale záští poznamenanou Lessou. Zdá se však, že na záchranu Pernu je příliš pozdě. Drakeni jsou nezkušení, draků je málo a život na Pernu se v dlouhém mezidobí bez vláken rozšířil příliš na to, aby mohl být beze zbytku ochraňován.

První díl pernské série je o dvou silných osobnostech, které k sobě hledají cestu, je o starých křivdách a nových nadějích, je o odvaze a víře v sebe sama i v druhé.  Ačkoli se i zde setkáme se soubojem na nože a draky chrlícími oheň, nejedná se ani náhodou o klasickou heroic fantasy.  Kouzlo této knihy spočívá spíše v originalitě nového světa, v psychologii postav a v silných okamžicích. Není snad ani možné, o hrdinech přemýšlet jako o charakterech z knihy, protože vyvolávají dojem, že by mohli kdykoli vystoupit ze stránek a nervózně se procházet po vašem obývacím pokoji.

Prvky sci-fi v Dračím letu vystrkují růžky jen velmi nesměle, takže můžeme tento díl vnímat jako čistou fantasy, což se s dalšími díly série mění.

Vyprávění plyne velmi lehce i přes spoustu nezvyklých jmen a nové názvosloví. Do vztahů mezi weyry, držbami a cechy se čtenář ponoří postupně a nemá tedy žádný problém se v tomto komplexním světě orientovat. To všechno aniž by v knize docházelo ke zbytečným odbočkám a dlouhosáhlému vysvětlování.

Kniha, která byla napsána již v roce 1968, nemá tedy žádný problém udržet dech s nováčky na poli fantastiky, protože má nejen spád, ale také myšlenku, propracované charaktery a fungující svět. Jedná se o takový příběh, který čtenář hltá plnými doušky, usmívá se nad ním i mračí a nedokáže ho odložit až do konce.

 .

Název: Dračí let
Originální název: Dragonflight
Autor: Anne McCaffrey
Série: Drakeni z Pernu
Žánr:  science fantasy
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 368
Provedení: vázaná
Překladatel: Petra Klůfová
Autor obálky: Lubomír Kupčík
Běžná cena: 299 Kč

Přehled v češtině vydaných knih z Pernská série:

Drakeni z Pernu:
Dračí let
Dračí skok
Bílý drak
Všechny pernské Weyry
Pernští delfíni

Dračí dar
Dračí rod

Harfenická trilogie:
Dračí píseň

Odpadlíci z Pernu:
Moreta
Nerilka

Dračí úsvit

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou…

Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010.

KatyRZ@mfantasy.cz

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz

Leave a Reply