Ó Clementine, jak vznešená je tvá plavba nebem! Ó Clementine, jak mocně září světlo tvé. Ó Clementine, kolik smrti a zmaru šíříš kolem…
.
Alternativní historie 19. století, Spojené státy americké. Zatímco v Evropě udávají rytmus parostroje a čím dál větší a ničivější zbraně z Kuppových oceláren a pozice evropských velmocí se upevňuje s každým rokem, USA jsou stále zmítány občanskou válkou. Ta ničí zemi s nezmenšenou brutalitou již téměř dvacet let. Země však není rozdělena jen na sever a jih. Chaos válečného běsnění dává příliš prostoru pro různé polovojenské skupiny, klonící se tu na jednu, tu na druhou stranu, a také pirátům. Vzdušným pirátům, potulujícím se zemí ve vzducholodích a přepadajících koho se jim zachce.
.
Jedním z takových je i kapitán Croggon Beauregard Hainey. Černý kapitán Svobodné vrány, válečné konfederační vzducholodi, kterou si poctivě ukradl a upravil k obrazu svému. Nyní o ni ale přišel. Zparchantělý pirát Felton Brink mu jí sebral pod nosem a uhání s ní přes Skalnaté hory. Hainey ale není z těch, kteří by nad takovou drzostí mávli rukou, a vrhá se do pronásledování.

Maria Isabella Boydová je bývalá konfederační špionka. Její zaměstnavatelé jí poděkovali a propustili ze svých služeb, protože se stala již příliš známou, aby se dokázala dostávat k důležitým informacím. Když už neví kudy kam, přichází nabídka od Pinkertonovy národní detektivní agentury v Chicagu. Jejím prvním úkolem je zastavit pronásledovatele vzducholodi Clementine, která převáží materiál vysoké vojenské důležitosti přes Skalnaté hory, a zajistit, aby zásilka dorazila na místo.

I nezasvěcený už musí tušit, že Clementine rovná se Sobodná vrána, pronásledovatelem je kapitán Hainey a vojenský materiál, směřující přes Skalnaté hory do rukou seveřanů, může znamenat převážení sil na jednu stranu a prakticky rozhodnout celý konflikt. Když do toho připočteme minulost pirátského kapitána, odkaz geniálního vynálezce Minnerichta, všehoschopného seveřanského důstojníka Ossiana Steena a věrnost Boydové vůči rebelům (rozuměj Konfederaci) tak máme pořádně výbušnou směs, ve které nebude o dějové zvraty nouze.
.
Druhá kniha z cyklu Mechanické století (The Clockwork Century) americké spisovatelky Cherie Priestové je překvapivě drobný kousek čítající pouhých 162 stran. Na těchto stránkách rozehrává autorka příběh, prakticky stejného rozsahu, jako ve své první knize tohoto cyklu Zemětřasu, který měl stran přes 350.

Téměř jako by kratší rozsah Priestvé více vyhovoval. Děj se posouvá vpřed optimálním tempem, bez několikastránkových sond do vnitřního rozpoložení postav. Přesto, anebo právě proto, jsou postavy svým způsobem plastičtější a uvěřitelnější než po dlouhých vnitřních monolozích, které jsou jen těžko uhlídatelné a k rozporu může dojít velmi jednoduše. Autorka se navíc výborně popasovala s hlavní mužskou postavou díla, pirátským kapitánem Haineyem. Ten zastiňuje svůj ženský protějšek, špiónku Boydovou. A to by vlastně ona měla být úplně hlavní postavou. Výrazná změna oproti Zěmětřasu, kde byli mužské postavy prakticky nezapamatovatelné. Co se ale od minulého dílu nezměnilo ani trochu, je lidské chování všech postav, mezi nimiž se nenajde ani superhrdina bez bázně a hany, ani úplně mimoidní hlupáček.
Celá lehkost příběhu téměř vyvolává otázku, jestli spisovatelka nepíše zbytečně emancipovaným způsobem, který jí, jak se mi zdá po přečtení Clementine, úplně nevyhovuje. Ale možná jen byly vykonány kroky nezbytné pro daný rozsah.
.
Atmosféra prostředí je uvolněnější. Také se dozvídáme více o prostředí a historii tohoto alternativního světa. Více je mluveno o válce, o vlivu a chování různých historických osobností a třeba i o postavení černošské komunity v této těžké době. Druhý díl je tak slibným příslibem pro věci příští, kde po této zkušenosti očekávám ještě více reálií, jejichž postupné dávkování šikovně vyvolává zvědavost.

Jestli autorce více vyhovuje dynamičtější děj knihy, menší rozsah, nebo se jen cítí ve svém světě jistěji, je otázka, kterou zde asi nezodpovíme. Jakou otázku, ale zodpovíme s určitostí,je ta, zda kniha stojí za přečtení. A odpověď je: rozhodně. Není to akční nářez, ani milostné pletky nemrtvých, ale slibuji, že se od ní jen tak neodtrhnete a pokud jsem psal, že po Zemětřasu se těším na další příběhy ze světa Mechanického století, teď už pouze konstatuji, že na další příběhy se vyloženě třesu.
.
Maria Isabella Boydová, úspěšná konfederační špionka, se během let stala natolik známou, že je pro výzvědnou službu prakticky nepoužitelná. Jako vdova propuštěná ze státních služeb a na hranici bídy neochotně přijímá nabídku Pinkertonovy národní detektivní agentury v Chicagu. Aby toho nebylo málo, jejím prvním úkolem je zakázka unionistické armády. Federaci totiž velice leží na srdci osud nákladní vzducholodě Clementine, kterou k nelibosti Strýčka Sama přes Skalnaté hory neúprosně pronásleduje jiná vzducholoď. Clementine převáží utajovaný vojenský náklad, který musí být co nejdřív doručen do Louisville. Podle dostupných zpráv je oním pronásledovatelem uprchlý černoch, po kterém už patnáct let úřady pátrají. Celou tu dobu se kapitán Hainey pohybuje po celém kontinentu, zanechává za sebou vyloupené banky, krade válečné stroje a pašuje zbraně od pobřeží k pobřeží. A Maria ho má chytit… (anotace)
.
Název:  Clementine (Mechanické století, kniha druhá)
Název originálu: Clementine (The Cloackwork century, book two)
Autor: Cherie Priestová
Obálka: Jon Foster
Překlad: Zdeněk Uherčík
Redakce: Petr Mušálek
Počet stran: 168
Nakladatelství: Triton 2012
Cena: 159 Kč

Komentáře

komentářů

About The Author