Když v dálce zazní kvílení, když se nad vrcholky stromů vznese oblak páry, když jiskry srší nebem a jejich počet přesáhne i počet hvězd, tehdy celý svět ví, že Bitevník vyrazil na cestu.
.
Mercy Lynchová je zdravotní sestrou v Robertsonově nemocnici v Richmondu ve Virginii. Zatímco celé spojené státy americké jsou zmítány válečným běsněním občanské války, Mercy pracuje jako pravá žena svého povolání. Nezáleží jí na barvě uniformy, ale na tom, jak lidem v jejich trápení pomoci.

Občanská válka si vybírá svou krvavou daň nejen na zemi a jejím vývoji, ale i na osudech obyčejných lidí, a jelikož Mercy pochází z Virginie, ale její manžel z Kentoucky, je jejich manželství ztraceno ve víru válečné nenávisti. Obětavě pracující hrdinku však náhle zastihnou dvě zprávy naráz. Jedna ji informuje o smrti manžela v jižanském zajateckém táboře a druhá je od jejího otce, s kterým prakticky od mládí není v kontaktu, a který ji žádá, aby ho navštívila, neboť se již blíží i jeho čas.
.
Ve Vriginii už Mercy nic nedrží, takže neváhá příliš dlouho a vyráží na dalekou cestu na západ, směr Seattle. Během divoké cesty využije vlak, parník i vzducholoď. A nakonec nastoupí do vlaku, který táhne pověstná unionistická lokomotiva Bitevník.

Seveřané se sice snaží, seč můžou, aby cesta na západ vypadala jako civilní, ale nejen přítomnost Bitevníku naznačuje opak. Už krátce po začátku cesty přijde první přepad a útok nesměřuje na cestující, ale na první a poslední vagón, do kterých nemají civilní cestující přístup a kolem kterých pobíhá až moc unionistických vojáků.

Přestože je Mercy pouhým civilním cestujícím, její zdravotnické znalosti ji předurčují, aby se stále ocitala ve středu dění. A jelikož není ženou hloupou, dokáže si spoustu věcí domyslet a její přirozená zvědavost ji žene dál a dál v poznávání tajemství vlakové soupravy. A kdesi v dálce již zní siréna nejmodernější obrněné lokomotivy konfederace, jménem Shenandoah.
.
Třetí kniha cyklu Mechanické století americké autorky Cherie Priestové přináší něco, co mi v těch předchozích chybělo. Svět, živý svět, který formuje postavy a jejich činy stejně jako postavy formují svět a jeho vývoj. Zemětřas se odehrával v omezeném prostředíbitevník zamořeného Seattlu. V Clementine se už příběh odehrával ve větším prostoru, ale rozsah knihy nedovoloval přílišný popis světa. Naproti tomu v Bitevníku nás autorka uvádí do světa, který žije a dýchá.

Válka zmítá zemí, fronta se přesouvá a její blízkost ohrožuje všechny osoby bez rozdílu. Postavy, se kterými se hrdinka setkává na své cestě, mají svoji minulost a své přesvědčení, jak je logické pro tu dobu, formované místem odkud pocházejí a stranou na níž stojí.  Atmosféra příběhu je o to dusivější, o co barvitěji je svět popisován a o co víc stran vstupuje do hry. Na scéně se totiž nepohybují jen jižani a seveřani, a to leckdy ještě s jiným přesvědčením a plány, ale i vyšetřovatelé Mexika a ranger z oficiálně nestranného Texasu.

Opět musím konstatovat, že kratší rozsah autorce přece jen vyhovuje lépe, než kniha s více jak 300 stranami. Clementine byla rozhodně dynamičtější kniha, a děj v ní odsypával s větší lehkostí, než tomu bylo v Zemětřasu a než je tomu i v Bitevníku. Kniha je dost zatížená opakováním některých situací, které jsou dokola popisovány s podrobností, která je až rozčilující.
.
O akčních scénách jde říct, že je autorka příliš nezvládla. Jsou rozvláčné, popisované na několika až desítkách stran a v relativně dost situacích jsou reálie minimálně rozporuplné. Vlak jedoucí napříč státy několik týdnů, obrovská palebná síla Bitevníku, která je neschopna několik dlouhých desítek minut zasáhnout nepřátelskou lokomotivu na 25 metrů, vzdálenost na kterou není vidět vlak, ale je vidět, jak a čím muži na něm bojují s nepřítelem a podobně. Je to velká škoda, protože prostředí obrněného vlaku je naprosto jedinečné a velmi exotické a takové drobnosti dost výrazně snižují zážitek z četby.
.
Ač je čtení v některých chvílích těžkopádnější, kniha je rozhodně jednou z těch, která si zaslouží plnou pozornost každého, kdo chce od literatury víc. Její jazyk, její příběh, který není ani standardní akce, ani „spotřebitelská“ fantasy, její prostředí. Zatímco po Clementine jsem se na další díly třásl, teď bylo moje nadšení ochlazeno, ale další knihu si přečtu pořád s pořádnou chutí.
.
Mercy Lynchová pracuje ve vojenské nemocnici. Po smrti manžela v zajateckém táboře ji už ve Virginii nic nedrží, a proto se vydává najít svého zraněného otce, který se s ní touží setkat. Cesta napříč kontinentem se mění v dobrodružné putování. Mercy postupně vystřídá vzducholoď, vlak i říční parník. Když dorazí do St. Louis, zjišťuje, že jediný vlak, který pokračuje dál, potáhne děsivá unionistická parní lokomotiva jménem Bitevník. Původně rychlá a klidná cesta se mění v boj o život poté, co je vlak přepaden hordou lupičů a později jižanskými vojáky. Mercy by ráda viděla svého otce dřív, než zemře. Pokud však chce z vlaku vystoupit živá, musí překonat intriky Unie a útoky Konfederace. (anotace)
.
Název: Bitevník (Mechanické století, kniha třetí)
Název originálu: Dreadnought (The Cloackwork century, book three)
Autor: Cherie Priestová
Obálka: Jon Foster
Překlad: Zdeněk Uherčík
Redakce: Petr Mušálek
Počet stran: 337
Nakladatelství: Triton 2012
Cena: 209 Kč

Komentáře

komentářů

About The Author