Ultimátní komiksový komplet je takový trochu záhadný projekt. Příliš se o něm neví, stojí za ním nakladatelství Hachette Fascicoli (takže žádný z českých komiksových velikánů) a narazit na tyto komplety můžete jen v pár trafikách (!) a e-shopech. Další záhadou je cena – Spiderman: Návrat se prodával za 49,-; Avengers: Rozpad se dají koupit i pod 200,-. Nutno podotknout, že se jedná o knihy vázané na kvalitním lesklém papíře. Ultimátní záhada.

Avengers: Rozpad obsahuje příběhy Rozpad a Finále. Jedná se prakticky o reboot série, o který se postaral Brian Michael Bendis. Přeci jen, Avengers za sebou měli již 500 dílů a každému je jasné, že nemůžete udržet vysokou kvalitu něčeho tak obsáhlého. Proto bylo potřeba udělat zásadní změny v životě a universu Avengerů. Jak již název napovídá, jedná se o „finální“ konflikt, který Avengery jednou provždy (možná) rozdělí.

Ačkoli musím smeknout před všemi těmi informacemi, které v úvodu knihy najdeme (stručné shrnutí děje předchozích sešitů, jména zásadních Avengerů a autory jednotlivých kreseb), tak se obávám, že postav je na neortodoxního fanouška příliš mnoho.  Iron Man, Vision, Yellowjacket, Hawkeye, She-Hulk, Kapitán America, Wasp, Ant-Man a další a další. Hrdiny navíc jednou vidíme v masce, jednou bez a vyznat se ve změti obličejů je poněkud obtížnější. 
Nemůže za to ale kresba, která je na každý pád oku lahodící. Všechny panely jsou vykresleny do posledního detailu, žádné pozadí (tím myslím jak krajinu, tak zadečky hlavních hrdinek) není odfláknuté, vidíme vše včetně štěbetajících ptáků na stromech. Kresbě se dá vytknout jen to, že místy působí uměle a lacině, často jsem si vzpomněl na malůvky atrakcí na Matějské pouti.

avengers rozpad

K ději to ale sedí. 

Příběh připomíná Pejska a Kočičku a jejich dort – je zde vše: magie, bohové, roboti, mimozemšťané, zombie, … v tomto Ultimátním komiksovém kompletu je obsaženo vše, na co si vzpomenete. Je to shluk dějově příliš výrazných momentů na příliš krátkém prostoru. Po chvíli člověk už jen tak listuje a čeká, která další z postav odpadne.
Zajímavé jsou retrospektivní části, kde můžeme nahlédnout do minulosti komiksu a pokochat se tím, jak Avengers vypadali před desítkami let. Pro fandy je to určitě zajímavý exkurz. A jen ortodoxním fanouškům bych tento komplet doporučil, protože pro ostatní to bude jen změť nepříliš výrazných postav, výbuchů a patetických proslovů.

název: Avengers: Rozpad

scénář: Brian Michael Bendis

kresba: skupina autorů

v ČR vydáno 2013