Petra Neomillnerová a kniha pro děti. Ti, kteří znají její běžnou tvorbu, nechápavě zavrtí hlavou a pomyslí si něco o oxymoronu. Jenomže proč ne? Proč si neodskočit od znásilňovaných Lot, násilných Tin a souložících Moir k o něco klidnějšímu dílu? Amélie a tma je přesně takovým odskočením. A povedlo se.

.

Poté, co všechny zaujme spojení Petra Neomillnerová a dětská kniha, každého zaujme obálka. Zejména ty, kteří mají rádi ilustrátora Lubomíra Kupčíka. Obálkou to však nekončí. Kniha je plná ilustrací, jak těch velkých přes celou stránku, tak těch menších až malých (například černé kočky plížící se kolem textu). Celá knížka je tak krásným artefaktem, který vaši knihovničku bez debat ozdobí.Amelie - ilustrace 2

Už od první stránky je jasné, že Amélie a tma se bude dobře číst. Jestli něco Petra Neomillnerová umí, tak je to psát poutavě a čtivě. Vyprávění skáče z minulého času do přítomného, což přidává na dynamičnosti. Díky většímu fontu a ilustracím se text pohodlně čte, a jelikož má celá knížka 90 stránek, slouží jako taková jednohubka na víkendové odpoledne.

Postavy jsou načrtnuty s dostatečným smyslem pro detail, takže o všech třech hlavních protagonistkách (Amélie, její matka a Améliina kamarádka Markéta) víme to, co vědět potřebujeme. Dějově je kniha prostá, ale dokáže překvapit. Amélie je duch holčičky, která společně se svou maminkou zemřela při pražských povodních před sto lety. Maminka, bývalá operní zpěvačka, chce svou dcerku chránit před okolním světem, takže ji nepouští příliš ven, drží ji doma a společně trénují svět. Jenomže jednoho dne narazí Amélie na Amelie - ilustracedívku jménem Markéta a chce se s ní kamarádit. Což se příliš nezamlouvá mamince.

.

Celou dobu jsem čekal na moment, který nepřišel, což vždy potěší. Znamená to, že kniha dokáže překvapit i čtenáře, který je věkem vzdálen cílové skupině (8-12 let). Petra Neomillnerová umí udržet napětí i bez drastických momentů či dech vyrážejících zvratů. U čtení jsem se rozhodně bavil a doporučil bych knihu jak dětským čtenářům, tak fandům běžné Neomillnerčiny tvorby. A tomu zbytku knihu doporučuji pro její krásné ilustrace…

.

Název: Amélie a tma

Autor: Neomillnerová, Petra

Nakladatel: Albatros Media – Albatros

Obálka: Lubomír Kupčík

Rok vydání: 2012

Počet stran: 92

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).