Redakce MFantasy udělala malý pokus – dala knihu The Walking Dead – Živí mrtví: Vzestup guvernéra přečíst člověku, který je nepolíben komiksem a seriál se mu nelíbí, ale zároveň cítí velký potenciál v tématu zombie apokalypsy. Ten člověk jsem já. A jak tedy tento pokus dopadl?

.

Píši tyto řádky, takže jsem se nezabil. To je první zpráva. Další zpráva je ta, že se konečně musím dostat ke komiksu, abych zjistil, proč je Walking Dead tak oblíbené. Kniha je totiž průměrná a moc zajímavého toho nepřináší.

Sledujeme příběh skupiny čtyř mladých mužů a jedné malé holčičky. Hlavními hrdiny jsou dva bratři, vzteklý Philip a strašpytel Brian. Pak tam jsou ještě dva, které si budete plést do doby, dokud jeden z nich neopustí scénu.

Jsme svědky jejich cesty napříč Texasem a čekáme, až se něco začne dít – ale ono se nic dít nezačne.

 .

Vždycky jsem si myslel, že zombie apokalypsa je dobré téma pro knihu. Žádná jiná forma nedokáže zprostředkovat emoce tak silně, jako právě hutnou atmosférou nabité řádky. Ale to by se toho tématu musel chopit asi někdo jiný. Na knize sice spolupracoval autor komiksu Robert Kirkman, ale to Vzestup guvernéra nespasilo.

A tak jsou všechny postavy jen lehce načrtnuté, každá má za úkol plnit svou dějovou úlohu – Philip nadává (většinou v kapitálkách), kámoš ho uklidňuje a Brian se bojí a povídá si s Philipovou dcerou Penny (která je natolik psychicky vyrovnaná, že s ní v prvních kapitolách nějaké zombie ani nehnou).

Děj je přibližně o tom, že jedna postava vždy provede něco naprosto iracionálního a nebezpečného, čímž ohrozí ty ostatní, a společně se pak z té šlamastiky dostávají. Přidejte si k tomu nepříliš záživné dialogy, nijaké vykreslení atmosféry a máte přibližný obrázek o tom, jaký Vzestup guvernéra je.

Na druhou stranu je třeba říct, že číst tohle například ve třinácti, jsem spokojen. Střeva lítají vzduchem, text díky své jednoduchost a přímočarosti odsýpá. Knihu tedy můžu doporučit hned dvěma skupinám – notorickým fanouškům komiksu (a seriálu) a mladším čtenářům.

 .

Druhý pohled na věc

Zuzana “Daletth” Vašíčková

Z výše uvedené recenze musím souhlasit se dvěma body.

Zaprvé: Kniha je opravdu psána poměrně jednoduchým a přímočarým stylem. Jenže co od knihy, která má být spíše akční záležitostí, očekávat. Sáhodlouhé popisy by se sem určitě nehodily, naopak tento styl vypovídá tak trochu i o tom, jakým způsobem by lidé v takovém světě nejspíš asi přemýšleli – s ničím se zbytečně nepárat. Takže k tématu mi tento styl sedí.

 .

Zadruhé: Z knihy budou mít rozhodně radost hlavně fanoušci Walking Dead, a myslím, že i jim je tato kniha především určena. Funguje jako zajímavé oživení a jakýsi pohled do zákulisí, který nám není jinak nabídnut.

Pokud máte načtené komiksy, nebo alespoň sledujete seriál, víte, o čem mluvím.

Ve třetí řadě seriálu i v komiksu se již objevil Guvernér. Je to docela příjemné mít zde nějakého hlavního zloducha, na němž si můžete jako čtenář/divák vybít svůj vztek a frustraci; můžete na něj určitým způsobem přenést podíl viny. Jelikož se ale o Guvernérovi dovídáme pouze střípky informací, uvítala jsem, že v této knize člověk zjistí víc o jeho minulosti a povaze. Určitě jsou pak některé jeho motivy snáze pochopitelné. Mimoto mě bavilo sledovat, jak se události vyvinou až do okamžiků, v nichž se nachází v komiksu/seriálu.

Co se týče propracovanosti charakterů… Tak tady poněkud pokulhává i sám komiks a nejlépe jsou tak postavy vykreslené v seriálu, kde tomu hodně napomáhají herecké výkony. Myslím ovšem, že pro účely knihy jsou postavy načrtnuté tak akorát – vypovídají za ně dost jejich činy, což je někdy více než výmluvné – že ani v nejhorších dnech lidstva se nedokážeme změnit, s tím už jsme se asi smířili…