Je jich šest. Šest parchantů. Žoldáci, kteří opustili vládní agenturu a jednají na vlastní pěst. Kapitán William Roque aka Levák, s jizvou přes celý obličej. Kapitán Jake Jensen, blonďatý ajťák. Seržant Carlos Alvarez alias Puma, bezchybný odstřelovač. Seržant Linwood Porteous zvaný Čokl. Snědá kráska z Východu Aisha al-Fadhil. A velitelem téhle chásky je poručík Franklin Clay. Ti všichni táhnou za jeden provaz, aby se dostali na kobylku lidem, kteří je zradili. Ale možná se nachází jeden zrádce i mezi nimi.

Všech šest postav se představí hned v první části, což může být pro mnohé matoucí. Nepřispěje k tomu ani (záměrně) chaotický úvod a nevýraznost postav v některých panelech. Přiznám se, že při čtení prvního sešitu jsem se jen těžko vyznal v postavách a o to jsem byl vyděšenější, když se na začátku druhého objevila další. Naštěstí nebylo proč se bát.

Když se totiž na jednotlivé žoldáky zaměříte detailněji, je každý úplně jiný a každý má své specifikum (stetson, brýle, havajská košile či již zmíněná jizva). Křivky jim vtiskl Mark Simpson, jehož tvůrčí jméno je Jock. Stojí za několika díly známých komiksů, například Soudce Dredd, Punisher či Hellblazer. Hodně se věnuje obálkám a filmovým plakátům.

UKÁZKA

Jeho počínání v Parchantech je velice dynamické. Akční pasáže jsou bezchybné, čtenář má o všem přehled a může se kochat nad rozstřelenými mozky či megalomanskými výbuchy. To platí i o dialozích – postavy jen nesedí/nestojí a nepovídají si. Hýbou se, přecházejí, ukazují.

Dominantně pak působí kresby přes celé stránky (ať už se jedná o vybuchující palivovou nádrž, rychlá jízda ve starém mustangu nebo žoldáci v neoprenu vycházející ze stoky). Titulní obálka se rovněž povedla (o tom se, konec konců, můžete přesvědčit sami).

Scénář napsal Andy Diggles (v poslední době například Daredevil) a krom zmateného začátku se komiks čte dobře. Člověk si osvojí několik technických výrazů, pozná nové zbraně, naučí se pár zkratek amerických agentur a ponoří se až do tuctově béčkového příběhu – myšleno jako kompliment.

Parchanti – Vsaďte si je jedna velká jízda, při které kulky létají vzduchem, auta létají do vzduchu, vzduch se nedostává uškrceným nepřátelům a tak dále. Příběh plný akce, korupce a zrady vás vtáhne a nepustí do té doby, než se dostanete na konec, kde na vás čeká takový cliffhanger, že budete prahnout po dalším díle. Bez obav, ten nakladatelství ComicsCentrum vydalo v roce 2010, ale co další díly? Mno, necháme se překvapit.

Komentáře

komentářů

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).