Sonea – Trilogie Zrádkyň (svazek druhý): Čarodějova zrada

Trudi Canavan

Sonein syn Lorkin držený v sídle Zrádkyň se musí poprat s těžkou pozicí, když je vystaven konfliktu mezi střežením tajemství magického léčení a záchranou životů. Zároveň se snaží získat důvěru Zrádkyň a znalosti o tvorbě magických drahokamů. Sonea dál pátrá s Cerym po odpadlém čaroději a vůdci podsvětí Skellinovi a řeší problém čarodějů s roetem, drogou, která zachvátila celé město. Ukazuje se, že situace je možná závažnější, než kdokoliv tušil. Společenstvím čarodějů navíc otřásá zpráva o vraždě čaroděje černou magií…

Řeknu rovnou, že druhý díl Trilogie Zrádkyň je v mnoha aspektech lepší než první. Chyby vytýkané Velvyslancově misi se neopakují, objevují se tu pouze jedna či dvě nové.

Jak je u této australské autorky zvykem, příběh se opět dělí na několik dějových linek. Opět sledujeme události kolem Sonei, Lorkina, Dannyla a tentokrát přibývá ještě novicka Lilia, jejíž dobrodružství v podstatě nahrazuje Ceryho linii. Fanoušci tohoto vychytralého Zloděje se ho však jistě nabaží v závěrečném díle.

Každá z dějových linií má své vlastní klady a zápory. Relativně dobrou zprávou je, že v průběhu čtení táhne knihu vždy alespoň jedna, přestože jiná se právě příliš neposouvá. To je hlavní výhoda oproti úvodnímu dílu, kde jsme na napětí při střídání čtyř dějových linií docela dlouho čekali.

Každá z dějových linek má co nabídnout

Soneina linie se prolíná s dalšími částmi příběhu a drží ho pohromadě, přitom ale nikdy nezískává převahu. Myslím, že mohu prozradit, že zatím se nedočkáme žádného výraznějšího posunu ani v pátrání po Skellinovi, ale ani konfrontaci ohledně problému čarodějů s roetem, což mě na konci knihy trochu zklamalo. Doufám, že rozuzlení bude stát za to, když si ho autorka schovala do třetí knihy.

Druhá linka patří Lilii, mladé novicce, která se sbližuje s tajemnou Naki a rychle se z nich stávají víc než kamarádky. Tato část příběhu by měla být ústřední, avšak čtenáře zaujme především na prvních 150 stranách. Vyřešení vraždy čaroděje je totiž příliš předvídatelné. Tentokrát ne kvůli náhledům do myslí hrdinů, ty jsou v této knize omezeny, ale kvůli množství informací, které nám autorka odhalila již dříve. Na rozdíl od čtenáře však postavy v čele s Lilií řešení neznají, což je s podivem. Toto pokládám za největší nešvar Čarodějovy zrady. Lilia je zatím velmi naivní a na své prozření teprve čeká, což ji (alespoň v mých očích) činí docela nesympatickou (nahrazuje tak v tomto svazku Lorkinovo místo).

Naštěstí ke konci knihy čtenáře zaujme pro změnu linie o velvyslanci Dannylovi, který se vydá hledat nové informace o zásobních kamenech. Do té doby k mému zklamání řeší pouze osobní problémy, což je však otázkou čtenářských preferencí, takže především čtenářky by s tím nemusely mít problém.

Pokud bych měl vybrat nejzdařilejší ze čtyř dějových linek, bude to jistě ta Lorkinova (k mému velkému překvapení vzhledem k tomu, jak jsem ho v prvním díle neměl rád). V sídle Zrádkyň se toho tentokrát děje s přehledem nejvíce a čtenář se vždy může těšit na další kapitolu, která ho vrátí do skrytého Útočiště. Kromě základní zápletky ohledně léčení magií a tvorby kamenů potěší i momenty věnující se vztahu Lorkina a Tyvary.

Tempo knihy je oproti prvnímu dílu skutečně lepší. Žádné přílišné uvažování postav, které by čtenáře obtěžovalo a prozrazovalo příliš. Pouze jedna předvídatelná detektivní zápletka. Čarodějova zrada však naštěstí dohání tento nedostatek na jiných místech, takže celkový dojem je dobrý. Doufejme, že stejně jako u Trilogie o černém mágovi zvládne Trudi Canavan udržet vzestupnou tendenci a dočkáme se perfektního finále.

Překlad

Jana Tučníková

Rok vydání

2012

Počet stran

368

Typ vazby

tvrdá

Nakladatelství

Zoner Press

Detail knihy.