Abby Radwellová je obchodnice se vzácnými knihami. Pracuje na černém trhu, a protože patří k jedněm z mála lidí, kteří umí odemykat paranormální kódy, její specialitou jsou knihy chráněné paranormální mocí. V knihovně zákaznice je přepadena a ohrožována mužem, který po ní žádá odemčení knihy. Abby použije svou moc ke zneškodnění muže a strachuje se, aby se o tom nikdo nedozvěděl. Fakt, že je něčeho takového schopna, by totiž ohrozil její pověst, která je pro možnost obchodování na trhu velmi důležitá.

.

První vyděračský vzkaz na ni v e-mailové schránce čeká druhý den ráno. Musí rychle zakročit, než bude její pověst zničena. Najímá si Sama Coppersmithe, tajemného mladíka, jenž jí je doporučen. Přes varování, že je podezřelý z vraždy svojí snoubenky, k němu okamžitě pocítí důvěru. Sam Abby nepomáhá nezištně. Stanou se jeho záměry klínem, který rozdělí jejich okamžitou vzájemnou náklonnost?

Paranormální schopnosti hrdinů jsou poměrně zajímavě vymyšlené a je fajn narazit na něco nového v rámci fantastiky na místě, kde bych to nečekala, tedy v červené knihovně. Samovy schopnosti se zaměřují na paranormální sílu ve vzácných horninách. Oba, Sam i Abby, přitom dokážou „rozevřít své paranormální smysly“ a vycítit tak sílu v okolí. Poznají díky tomu člověka, který vládne některou zvláštní schopností, nebo jsou citliví na to, když proti nim někdo sílu používá.  Samozřejmě se najde i „romantické“ využití pro jejich smysly. Vzájemně cítí své síly a ty jsou k sobě přitahovány stejnou měrou jako sami hrdinové.

Charaktery postav jsou docela příjemné, ačkoli trochu nudné. Sam, kterého autorka ze začátku vykresluje jako trochu nebezpečného černého pantera, se v průběhu knihy projevuje spíš jako statečný a schopný kocour tipu štramáka  O´Malleyho  (Aristokočky).  Abby je neméně statečná a s vervou se vrhá do řešení všech svých problémů, čímž je velmi sympatická.

Poměrně velká část příběhu je určena řešení záhady kolem krystalů, deníků a viníků, takže kniha stojí na poměrně pevném základu děje. Do všeho se navíc zamotávají tajemství z minulosti. Přesto samozřejmě zůstává prostor pro jiskření, které se velkou měrou odehrává spíše na začátku knihy, abychom se poté potýkali s klasickým vzorcem „jeden miluje a druhý si to nechce přiznat“.

Autorka má poměrně příjemný, ničím nevybočující styl vypravování. Knížka rychle uteče, ale přes zábavný doplněk, kterým je věrný pes, se jedná o šedivý a lehce zapomenutelný průměr. Rozhodně ale plní svůj relaxační a zábavný účel.

 .

Název: Klíč k tajemství

Autor: Quick, Amanda

Nakladatel: Baronet
Překlad:  Daniela Čermáková
Obálka: Emil Křižka
Rok vydání: 2012
Počet stran: 296

Komentáře

komentářů

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz