V pořadí třetí román z cyklu Stephena Kinga nám na svých stránkách přináší další dobrodružství postav putujících takřka vybydleným světem za bájnou Temnou věží – středobodem světa, možná všech světů. Chtějí napravit škody, které byly ve světě napáchány, ale je jasné, že je to pro tři lidi úkol takřka nemožný…

 .

Pohádky

Název sám o sobě je možná trochu zavádějící, neboť hrdinové žádnými pustinami ještě neputují, teprve se k nim snaží dostat. I když pravdou zůstává, že z celého jejich světa se pomalu ale jistě stávají Pustiny, takže můžeme předobraz názvu spatřovat spíše v samotném prostředí. Postavy putují za Temnou věží, ale potřebují své cestování trochu urychlit, a tak jim přijde docela vhod, když zjistí, že v Rolandově světě ještě některé stroje přece jen fungují. Vypraví se hledat bájný vlak, který podle jejich snů a různých zkazek může cestovat snad i mezi samotnými světy!

 .

Pokud patříte k těm, kterým přišly někdy roztomilé pohádky o mluvících autíčkách, traktůrcích či vláčcích a, nedej bůh, máte doma nějakou takovou knihu, kde jsou tito netradiční hrdinové vyvedeni v pastelových barvách…, po dočtení Pustin ji zahrabete někam do krabice a pohřbíte pod postel, věřte mi. Onen pověstný vlak, který má naše hrdiny spasit, je totiž vše, jen ne dobrák od kosti. Ovšem od kosti je tu něco jiného – šunka, kterou si z vás milerád připraví k večeři.

 .

Proplétající se nitky

V příběhu se převážně opět putuje, takže by se na první pohled mohlo zdát, že to není nic zajímavého. Opak je pravdou. Stále více se noříme do hlubin pistolníkova světa, poznáváme jeho zákoutí a seznamujeme se více se smrtelnou chorobou, která ho postihla. Všechno je špatně; poznáte to nejen podle zjevných známek rozkladu, ať už fyzického nebo, a to především, morálního, ale i podle drobností v různých popisech během celého vyprávění. Autor mistrně prokládá text detaily, které dotváří atmosféru nemoci, blízké smrti a lidského fanatismu, který pád světa ještě urychluje. Tyto pasáže jsou poměrně deprimující, ale nikdy nedojdou tak daleko, že by byly příliš rozpitvány a snižovaly celkovou dynamiku příběhu – ten se řítí vpřed rychlostí spěšného transdimenzionálního vlaku a než se nadějete, máte před sebou poslední stránku.

Celý příběh je jako mozaika, kde každý prvek zapadá do celkového obrazu, který vám pomalu vyvstává před očima, a vy se jen ptáte sami sebe, jak je možné, že jste to doteď neviděli?! Hrdinové si totiž konečně začnou vyprávět po pravdě své životní příběhy, které jsou zcela evidentně propojené, a začnou si důvěřovat. Tam, kde skončí příběh Rolanda a on už nemá odpovědi, naváže plynule Eddie, který jeho otázky zodpoví, a další část obrazu zapadne do sebe. Kde si neví rady Eddie, přispěchá na pomoc Susannah a vše začíná být zase o něco jasnější. To poznání přichází i ke čtenářům s pocitem radosti, neboť je vše podáno tak, že vám to dojde o něco dříve, než to hrdinové nahlas vysloví, což má neskutečné kouzlo. Všemu dá ale řád a směr teprve staronová postava, u níž by to nikdo nečekal. A pokud vás to zajímá, dojde i na rozkošná chlupatá zvířátka.

 .

Kniha je brilantním spojením dějových linek všech hrdinů, rozdrobených legend a pozůstatků jednoho světa ve druhém, kdy vše začne konečně dávat smysl jen proto, aby vás příběh překvapil dalšími záhadami, které prostě musíte (!!) rozluštit, a vyrazil vám dech dalším nečekaným zvratem v událostech. Skvěle je tu zvládnutý také všemi tak (ne)oblíbený časový paradox při cestování v čase.

Co víc říct? Zkrátka se jedná o kvalitní čtivo.

 .

Název: Pustiny (Temná věž III)

Autor: King, Stephen

Nakladatel: Beta
Překlad: Linda Bartošková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 462
Provedení­: hardback
Stav: nové vydání

.

Zdroj obrázků: legie.info