Druhý díl navazuje přesně tam, kde první končil. Prořídlí Havrani: Darrick, Stylian a jejich jednotky slaví vítězství, bohužel jim to nevydrží dlouho. Děj, ačkoliv skončil těsně po finální bitvě prvního dílu, začíná opravdu pomalu, dá se říci, že až zdlouhavě. A to i přesto, že zápletka a úkol, který bude provázet Havrany druhým dílem, je vykreslen hned na začátku a jeví se jako nemožný.
Ačkoliv jsem se bál, že Polední stín bude typická úkolovka, stejně jako první díl, musím přiznat svůj omyl. Tedy, je to sice pořád úkolovka, ale značně volnější a ne tak do očí bijící. Jak už jsem pravil, první třetina knihy mi přijde pomalá a rozvláčná. Havrani řeší, kterým směrem se pustit, ostatní kují svoje pikle a kdekdo hlásá, že je třeba zachránit Belaiu…, už zase. K tomu všemu tu máme kapitoly věnující se drakům, které jsou ze začátku nudnější, než je zdrávo.

Když se tím prokoušeme, dostane se nám odměna ve formě mnoha epických bitev a napětí, které už by se dalo krájet. Tempo během půlky příběhu vystoupá do takových obrátek, že odložit pak knihu je těžší a těžší. Střídání dějových linii působí na čtenáře celkem dobře.

.
Postavy jsou poněkud slabším článkem. Jelikož se jedná o klasickou fantasy Meč a Magie, jsou charaktery tak trochu klišé. Hlavní skupinou jsou Havrani, byť v jiném složení, než začínali. V druhém dílu se do jejich žoldnéřské skupiny nepřidá nováček, což je možná mínus. Setkáváme se tu tedy se starými známými, jimž se charaktery nemění, neprohlubují se, prostě stagnují.

Kladné postavy jsou kladné a padouši jsou zlí. Možná jako jediná výjimka se jeví náčelník wesského národa, který má být sice zlý, ale jak už je nám často předkládáno, dělá to pro vyšší dobro.  Charaktery postav jsou tedy celkem ploché a dělí se na archetypy válečníka vtipálka, mága vtipálka, mága drsňáka a zamlklého ultraválečníka. Velkým pozitivním bodem jsou beze sporu dialogy, které nepůsobí uměle a děj posouvají a dodávají mu šmrnc.

.
Lokace jsou sice typicky fantastické, ale jsou krásné a popsané uvěřitelně. Stejně jako u prvního dílu jsou popisy do textu zasazeny precizně. Nezpomalují tempo a dotváří obraz pro čtenářovu mysl.  Autorův svět je pěkným místem a musím uznat, že i dobře zpracovaným. Celkové kráse dodávají punc i promyšlené reálie a drobnosti.

Co naplat, ačkoliv je ze začátku celý příběh pomalý, objevují se v něm klišé a postavy jsou takové nedomrlé, musím uznat, že jako celek působí dílo čtivě. Je to klasická fantasy, u které se zkrátka některé věci dají očekávat, ale to je třeba prostě prominout nebo přejít. Druhý díl je lepší než první, a těším se proto na knihu třetí.
.
Autor: James Barclay
Překlad: Jan Kovář
Vydal: Fantom Print
Počet stran:  420
Typ vazby: Pevná
Rok vydání: 2012