Temná věž, touha mnoha hrdinů, která se nikdy nenaplní…, a také nejrozsáhlejší dílo mistra literárního umu – Stephena Kinga. „Pistolník“ je prvním dílem jeho monumentální ságy, který nám ve stručnosti představuje hlavního hrdinu – pistolníka Rolanda, posledního Božího válečníka, jenž se žene přes poušť za mužem v černém.

 .

Dějová linka

Věta o Božím válečníkovi je poněkud nadnesená, i když se postupem času v knize dozvídáme o tom, jakou úlohu zastávali pistolníci ještě před tím, než se svět „hnul“, a zjišťujeme, že je skutečně můžeme přirovnat k jakýmsi rytířům, chránícím světlo, k paladinům…

 .

Nebudu vám lhát, dějová linka není v tomto dílu nijak složitá. Pistolník se žene skrz poušť za mužem v černém, kterého chce zabít. Kdo je ten muž a proč má zemřít? To nevíme. Cestou za svou kořistí Roland naráží na několik lidí, kterým vypráví o svém životě nebo o strastech, které zažil během stíhání černopláštníka. Z jednoho z nich se také na chvíli stává Rolandův souputník, což je poměrně příjemné zpestření, obzvlášť díky zajímavému vztahu, který si mezi sebou postavy vytvoří.

 .

Čtivost

Kniha se četla skoro sama. Je pravda, že je to tenoučký svazek (což se o ostatních dílech série rozhodně říci nedá…), ale styl, s jakým je kniha psána, je zkrátka neskutečně čtivý. Zajímavé slovní obraty, příjemné nápady, … I tak bych zde ale našla pár věcí, které mi vadily. Nejvíce mě rozčilovalo, že jsem si zpočátku nedokázala zařadit, v jakém období se příběh odehrává. Kulisy se tváří jako romantická představa Divokého západu, ale na druhou stranu hrdina vyrůstal na hradě a také znají různé technologie. Přistoupila jsem tedy na vizi toho, že je to nějaký alternativní svět, ale neustále jsem čekala, s čím autor přijde o pár stránek dál, aby mě vyvedl z omylu. Naštěstí mou domněnku potvrdil…

Na většinu otázek, které vás během čtení napadnou, dostanete na konci odpověď, ale na druhou stranu se mnoho dalších otázek objeví a odpovědi jsou v nedohlednu. I když se vysvětlení dočkáme, neznamená to, že to zpočátku čtenáře nemate.

Kniha je také přeplněna různou symbolikou a narážkami na pasáže z Bible, které mohou zůstat mnohým čtenářům skryty, nepochopí je a kniha tak ztratí něco ze svého kouzla.

Příběhu podle mého prospěly vhledy do Rolandovy minulosti, které nám odhalily část jeho dětství a příjemně oživily základní dějovou linku. Přece jen, koho by neustále dokola bavilo povídání o úmorné poušti, přes kterou se hrdina většinu knihy plahočí…?

 .

I když se mi kniha líbila a snadno se četla, zdála se mi místy zbytečně zmatená. Na konci se sice vše vyřešilo, příběh se jakž takž uzavřel a já získala své odpovědi a příslib mnohem většího dobrodružství, přesto ve mně po přečtení knihy zůstává jakýsi nejasný, hořký pocit, že to mohlo být ještě o stupeň lepší…

 .

Název: Pistolník (Temná věž I)

Autor: King, Stephen

Nakladatel: Beta

Překlad: Linda Bartošková

Rok vydání: 2009

Počet stran: 200

Stav: nové vydání

.

Zdroj obrázků: legie.info