Na Balaiu se snáší jedna přírodní katastrofa za druhou. Na vině je malá Lyanna, která neovládá své probouzející se magické síly. Stává se Dítětem Noci, které je schopno zničit celý svět.

Dívenka tak nemůže ujít pozornosti představitelů všech magických univerzit. Někteří ji chtějí ovládnout, jiní zabít. Začíná souboj o to, kdo se k Lyanně dostane nejdřív. A proti všem stojí Havrani, kteří se po letech musí zase sejít a bojovat bok po boku. Jejich jedinou motivací je záchrana dívenky, která je dcerou dvou z nich.

Neznámý Válečník, Hirad, Ilkor, Thraun a další jsou opět spolu a čeká je bitva, která může být jejich poslední. A nad hlavami jim krouží majestátní Ša-Kaan a jeho dva dračí souputníci, jimž se na Balaie krátí čas, protože umírají a stále nemají jak se dostat do svého domovského světa.

 .

„Havrani! Havrani, za mnou!“ Tak tento pokřik malé žoldnéřské skupinky zazní již po třetí. A o tom, že je na co se těšit, není pochyb.

 .

Třetí díl nepokračuje tam, kde končí druhý. Je tu časová mezera čtyř let. A za tu dobu se stala spousta věcí. To, co se dalo vytknout předcházejícím dílům, tedy až moc pomalý rozjezd, se v Dítěti Noci naštěstí neděje. Jediné, co může někomu vadit, je, že hned na začátku začínáme s mnoha liniemi příběhu, které se sice spojí vcelku brzo, ale než si člověk zvykne, tak to lehce mate. Jinak je celý děj svižný a podmanivý. Dá se konstatovat, že oproti prvním dvěma dílům se v této knize stává ještě více čtivým a doslova přetéká napětím..

Celé vyprávění je ve stylu, jak ho známe – tedy ve třetí osobě, což k tomuto příběhu pěkně sedí. Někdo by ještě mohl namítat, že konec je celkem uspěchaný, ale ze svého pohledu ho hodnotím za povedený a nabitý akcí. Prostě finále jak má být.

 .

U třetího dílu jsem se dočkal a postavy začaly být více živé. Doznaly změn; jejich charaktery se posunuly dál, stejně tak jejich motivace, sny a cíle. Ačkoliv se zde setkáme se starou bandou válečníků a mágů, je to jiné. Mají v sobě větší jiskru a šmrnc. Navíc se tu objevují i nové postavy; kladní i záporní hrdinové. Ovšem i v tomto díle zůstává drobným mínusem, že kladná postava je čistě kladná a padouch je zlý až do morku kostí.

Dialogy byly i v předchozích dílech dobré, ale v Dítěti Noci dosáhly ještě vyšší úrovně. Jsou úderné a je zcela uvěřitelné, že by to opravdu v dané chvíli někdo řekl. Žádné patetické nesmysly, žádné zdržování skvělého tempa. Prostě vás posouvají dál. Jsou vtipné, smutné a ponuré přesně tam, kde mají. Nejsou tu žádné zbytečné řeči navíc. To celé posouvá knihu mnohem výš.

Dalším důležitým bodem jsou samotné lokace a popisy. Ani tentokrát nás autor nezklame. Vracíme se na Balaiu v době obnovy po nájezdech Wesů. A i když se země pomalu vrací k bývalé kráse, je znovu ničena. Všechny popisy jsou příjemné, nebrzdí a neunavují. Ve třetím dílu se dostáváme i na moře, což u některých spisovatelů bývá problém. Přeci jen cesta po mořích je zdlouhavá a dost často se nic neděje. A i zde se James Barclay drží dovedně svého řemesla a ani tentokrát nebudete nuceni obracet stránky k místu, kdy hrdinové zase vylezou na pevninu. Fantasy krajina se doslova zhmotňuje před vašima očima.

 .

Co říct závěrem? Kniha je to dobrá a fantasy žánru rozhodně ostudu nedělá, spíše naopak. Je to klasické dílo Meč a Magie a přesto v sobě má něco originálního, co člověka nutí číst dál a dál. Pakliže milujete válečníky s obrovskými meči a mágy chrlící kouzlo za kouzlem, je to rozhodně kniha pro vás. A doporučím ji i těm, kteří mají prostě rádi epické výpravy za záchranou světa, protože toto dílo takový rozhodně je.

 .

Autor: James Barclay

Překlad: Jan Kovář

Vydal: Fantom Print

Počet stran: 384

Typ vazby: Pevná

Rok vydání: 2012