Kanadská autorka Tanya Huffová, která je známá svou upírskou detektivní sérii Krevní pouta, podle níž byly natočeny dvě série stejnojmenného seriálu, je zpět a s ní i upír Henry Fitzroy.  Tentokrát však autorka opustila předchozí hrdinku soukromé očko Vicky Nelsonovou a přesunula se k obyčejnému mladíkovi Tonymu Fosterovi a tím také od vyšetřování detektivních případů k prostému životu. Jenže, co je to za prostý život, když se v televizním studiu, kde Tony pracuje, otevře portál z jiného světa? Co je normálního na stínech, které se pohybují bez závislosti na těle a na ztracených vzpomínkách, které svou mocí nedokáže navrátit ani čtyřsetpadesátiletý upír?

.

Tony, který se díky Henryho pomoci a vlastním schopnostem proměnil z kluka z ulice, jak ho známe z Krevních pout, ve schopného mladého asistenta produkce, se začíná v práci cítit nesvůj. A není to tím, že natáčejí seriál o upířím detektivovi, ve kterém se upír nechová tak, jak by se choval Henry. V okamžiku, kdy najde mrtvou kolegyni ze štábu a při tom má pocit, že opět vidí pohybující se stíny, dojde k závěru, že se tady děje něco špatného.

Nabude dojmu, že se vším má něco společného postarší specialistka na zvláštní efekty Arra Pelindraková. Rozhodne se ji tedy konfrontovat. Kdo by si pomyslel, že speciální efekty v jejím podání, jsou ve skutečnosti opravdovou magií. Arra je totiž čarodějka, která se na Zemi ukrývá před „velkým zlem“. Tony okamžitě přijme za svůj úkol ochránit své okolí před špínou přicházející portálem, protože si je vědom, že nikdo jiný nebezpečí nevnímá. Jediným problémem je donutit ke spolupráci také Arru. V okamžiku, kdy stín posedne herce Leeho Nicholase, do kterého je Tony tajně zamilovaný, však jeho trpělivost přeteče a Aře nezbývá nic jiného, než na jeho výzvu odpovědět.

První část knihy se vleče jako zcukernatělý med, když se děj stále a zbytečně dlouho točí kolem přesvědčování Arry. Pak se ale vyprávění rozjede a čtenář si užije velmi barvitý boj proti temnotě. Jakkoli se může zdát portál z jiného světa i Pán stínů žánrové klišé, způsob, jakým se Tony vypořádává s problémy a spousta zábavných a originálních maličkostí činí zmíněná klišé skutečnou lahůdkou. Jde především o Tonyho využívání selského rozumu tam, kde by se každý odvolával na magii, a použití magie  tak, jak by to málokdo očekával.

.

Tony je sympatická postava, která si snadno získá čtenářovo srdce a s přehledem dokáže celou knihu utáhnout sám. Henry a Arra jsou sice zdatnými a zajímavými sekundanty, ale na Tonyho peripetie s láskou (jak už je asi zřejmé, Tony je gay), na jeho odvahu, odhodlání a dobré srdce prostě nemají. Henry na mě působí spíš jako postava do počtu, která musí v knize být, protože ji mají čtenáři rádi (a ano čtenáři ji mají rádi, takže je každá zmínka o něm vítána).  Arra pak působí jako tmavý podklad pro Tonyho obraz, kterému dává díky svým charakterovým vadám lépe vyniknout; tento kontrast činí jejich společné scény zábavnějšími.

Zmínit musím ještě prostředí, které pro svůj příběh autorka zvolila – kanadské televizní studio. Kniha vznikla ještě před natáčením Krevních pout, na kterých se Tanya Huffová podílela jako tvůrce a scénárista, takže své postřehy musela nabrat návštěvou u jiného štábu. Nevím, nakolik se její popis natáčení seriálu přibližuje skutečnosti, ale rozhodně tvoří zajímavou a zábavnou kulisu pro celý příběh.

Kniha vyšla jako paperback s poměrně vkusným přebalem. Co mě ale zarazilo, byla sazba, kdy je horní okraj široký asi jen 3 milimetry, což působí dost nehezky.

První kniha série Kouř jako spin-off série Krevních pout mě samotnou příjemně překvapila. Autorka dokáže napsat dobrý příběh i bez milostného trojúhelníku a svým způsobem je to velmi příjemná změna. Nebýt zdlouhavého rozjezdu, nenašla bych na příběhu chybičku. A rozhodně jsem si oblíbila Tonyho jako poddajnějšího a zábavnějšího hrdinu, než jakým byla Vicky.

 .

Název: Kouř a stíny (Kouř 1)

Autor: Huffová, Tanya

Nakladatel: Brokilon
Překlad: Pavel Musiol
Rok vydání: 2012
Počet stran: 414
Provedení­: brožovaná