Věřím, že k většině z vás se dostal přinejmenším stejnojmenný animovaný film z roku 2009, takže víte, o čem je řeč. My se ale tentokrát podíváme na zoubek komiksovému zpracování tohoto příběhu, které nám v roce 2009 přineslo Comics Centrum. Pokud jste tuto formu příběhu o Koralíně ještě nezkusili, tak vězte, že má rozhodně čím překvapit.

 .

Příběh

Základní dějová linka se nezměnila. Koralína se s rodiči přestěhuje do nového bytu v „Růžové vile“, kde je jejich sousedy spousta zvláštních lidí. Rodiče na Koralínu nemají čas kvůli své práci a děvče se nudí. Prozkoumá vše, co se v domě a kolem něj prozkoumat dá. Její pozornost ale nejvíce upoutají zamčené dveře v salónu, za nimiž je jen cihlová zeď. Žádné dveře přece nemohou vést „nikam“! A má pravdu, dveře se jednoho večera otevřou a Koralína jimi projde. Ocitne se v bytě velice podobnému tomu jejich, kde na ni čeká Tadruhá matka. A i když se vše zdá na okamžik perfektní, Koralína brzy zjišťuje, že je ve vážném nebezpečí…

 .

Změny

Pokud patříte mezi ty, kteří nečetli knižní předlohu, ale jen viděli film, budete asi některými věcmi překvapeni. Asi největší šok bude absence panenky a také Koralínina kamaráda Huberta. Nejvíce překvapující je ale samotné grafické zpracování.

Film byl více ponurý a bizarní, místy vyloženě burtonovský (přestože s ním mistr neměl nic společného). Komiks oproti tomu oplývá jasnými, místy pastelovými barvami, příjemně prosvětlenými kresbami a celkově na vás působí přátelsky a pozitivně. Nejspíš je to záměr, neboť poté mnohem více vynikne kresba temných zákoutí a strašidelných okamžiků.

Typ kresby je realistický a poměrně detailní. Hodně využívá formu šrafování, díky čemuž efektivně pracuje s výrazy a především se světlem a stínem – tím je kresba P. Craiga Russella ozvláštněna a zachovává si svůj specifický ráz.

 .

Z příběhu se svým způsobem vytratilo morální ponaučení, tak typické pro pohádky (i když těžko říct, zda se do tohoto žánru dá Koralína řadit). V komiksovém zpracování je v tom tak trochu nevinně, dostane se do problémů spíš kvůli své zvědavosti a i její prozření ohledně rodičů přijde mnohem rychleji. Na jednu stranu je to příjemné a dává to čtenářům možnost nahlédnout na Koralínu i jinak – mít ji třeba hned zpočátku poněkud raději a nemít nutkání říkat si: „A máš, co sis zasloužila! Snad se z toho poučíš!“. Na druhou stranu potom konečné rozuzlení nemá tak silný morální podtext (Važ si svých rodičů, ty nezbedné dítko!). I tak je to ale příjemný exkurz do tohoto příběhu a pohled na další ztvárnění vize Neila Gaimana.

Pokud patříte k těm, kteří mají příběh Koralíny a světa za tajnými dveřmi rádi, a ještě jste tento komiks nečetli, rozhodně neváhejte. A i když jste s Koralínou zatím neměli tu čest, přečtěte si komiks také – jedná se o příjemné čtení plné skrytých významů a připodobnění, pro čtenáře fantastiky tedy jako dělané!

 .

Nakladatel: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2009
Počet stran: 192
Stav: nové vydání