Představte si, že vás uprostřed noci vzbudí vojáci, nařknou vás z čarodějnictví a s těmito slovy vás odvezou od nejbližší rodiny a přátel. Přesně to se stalo Wisty a Whitovi Algoodovým. Jediné, co jim dávalo sílu, byla jejich sourozenecká láska a naděje, kterou jim těsně před odchodem dopřáli rodiče.

.

Jak jsem již zmínila v prvním odstavci, hlavními postavami nové trilogie od Jamese Pattersona, mimo jiné světově uznávaného spisovatele, jsou Wisty a Whit Algoodovi. Ačkoli si připadají jako obyčejní teenageři, hluboko v sobě mají zakořeněnou velmi silnou magii. Jednoho večera vtrhnou k nim do domu jednotky Nového Řádu a odvezou je do vězení. Tam na ně čeká opravdu šokující zjištění. Obrovské betonové zařízení je plné dětí zhruba stejného věku, jako jsou Wisty a Whit.

Oba sourozenci jsou obviněni z čarodějnictví, které je neslučitelné s Novým Řádem, a převezeni do Léčebny, ve které mají být jejich kouzelnické schopnosti utlumeny. Wisty ani Whit samozřejmě o svých schopnostech nic netuší, ale postupem času se jim začnou dít zvláštní věci. Wisty zjistí, že může vzplanout a nic se jí nestane a Whit umí například zastavit vidličku v letu. To ale není zdaleka vše, neboť ani jeden z nich nehodlá v Léčebně zůstat a skončit na popravišti. Proto se rozhodnou utéct a najít své rodiče, ale nejprve musí překonat svůj strach a nasbírat dostatek odhodlání bojovat proti Novému řádu..

.

To by bylo něco k obsahu díla a nyní bych chtěla věnovat pár řádek autorovi Jamesi Pattersonnovi. Jde o velmi úspěšného spisovatele, který si během posledních let získal pozornost velké spousty čtenářů. I přesto, že už to není žádný mladík, dokáže během jednoho roku napsat dvě až tři knihy a sám říká, že nápadů má mnohem víc. Jednou z jeho nejslavnějších sérií je příběh detektiva Alexe Crosse. Dvě knihy byly dokonce zfilmovány a v hlavní roli se předvedl Morgan Freeman.

Již po několika stranách, na kterých jsem pochopila systém fungování Nového Řádu, mě okamžitě napadla spojitost s dílem George Orwella: 1948. Pokud pomineme fakt, že se v knize Čarodějka a Čaroděj objevují fantasy prvky, dalo by se říct, že James Patterson ve své knize vytvořil antiutopickou společnost svázanou pravidly a řízenou jedním člověkem, která je velmi podobná společnosti, kterou vytvořil již zmíněný autor díla 1948. Pro ty, kteří neměli tu čest a zatím se neseznámili s tvorbou George Orwella, svůj postřeh podrobněji vysvětlím.

Americký spisovatel ve svém díle vytvořil společnost řízenou Velkým Bratrem, ve které musejí lidé dodržovat přísná pravidla (například je téměř potlačeno osobní vlastnictví a u výše postavených lidí zakázán fyzický kontakt a podobně) a právě v tom bych viděla spojitost mezi těmito díly.

Autor si skvěle pohrál nejenom se samotným příběhem, ale i s formou. Kniha totiž není psána z pohledu nezúčastněného diváka (v takzvané er-formě), ale zhruba po dvou stranách se střídají dva vypravěči. Těmito vypravěči nejsou nikdo jiný než Wisty a Whit, a čtenář tak může sledovat myšlenkové pochody a psychiku obou hlavních postav.

Co mě v knize opravdu pobavilo, byl výňatek z Propagandistických spisů Nového Řádu.  Tyto spisy obsahují zakázané knihy a dokonce i slova. Jednou z takových knih je například kniha Eldest.

Tato epická pohádka proti veškeré logice naznačuje, že osoby, jež nedovršily dvacátý první rok života, jsou vhodné na pozice vůdců, nýbrž je také pohoršlivá svým velebením jistého oheň dštícího ještěra.

Myslím, že tato citace hovoří za vše a na závěr jen pár slov k pokračování této série pro děti a mládež. Další díl se jmenuje Dar (The Gift) a již u nakladatelství Albatros vyšel. Autor již zároveň vydal i třetí díl, který nese originální název The Fire.

 .

Název: Čarodějka a čaroděj (Witch and Wizard)
Autor: James Patterson a Gabrielle Charbonnetová
Překlad: Milan Žáček
Díl: první
Počet stran: 213
Vazba: vázaná
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2012

Lucie Benčíková