Smrt neoblafneš ale když ti někdo přiloží bouchačku k hlavě, budeš se o to fakt hodně snažit. Což zjistil John Constantine ve chvíli, kdy potkal Harryho Coopera.

John Constantine je vysoký blonďák v kabátu, s cigárem v puse a pro vulgarismy nechodí daleko. A taky to umí s magií. Trochu.

To je přibližně vše, co se o hlavním hrdinovi dozvíte z příběhu Syn člověka, který před sedmi lety vydalo nakladatelství CREW. A stačí to. Protože příběhová smršť, která čtenáře chytne po pár prvních stranách, ho již nepustí. Ačkoli, asi záleží na vkusu.

Příběh začíná v momentě, kdy za Johnem přijde jeden z jeho kámošů a chce po něm azyl – má za patama policajty a (jak se John dozví později) i gangstery. A protože svět je malej, John stojí tváří v tvář několik let staré minulosti. Tehdy si zahrál s pekelnými mocnostmi a, jak dobře víme, takové hry nikdy nedopadnou dobře.
Scénáře se zhostil Garth Ennis (Preacher, Hitman, Punisher) a často je to znát. John Constantie například prochází barákem, ve kterém bydlí, a komunikuje se sousedy, stejně jako to dělá Frank Castle. Na druhou stranu, humoru je tu méně než například v Hitmanovi, oproti tomu sprostých slov je tu víc, než ve všech zmíněných komiksech dohromady.

Ennis povolil uzdu fantazie a odstranil mantinely, které držely tu zvrácenější část jeho mysli. Takže tu máme pětileté děti s démonem v těle, rodící muže, obří penisy a tak dále. To vše barvitě doplněno kresbou Johna Higginse, který umí malovat parádní obličeje a stejně parádní akční sekvence. A taky kreslí hodně slizu, krve, čerstvě narozených dětí a dalších chuťovek.

John Constantine má tu zvláštní vlastnost komentovat děj a dívat se při tom na čtenáře – což mi moc nesedí, než si na to člověk zvykne, je několikrát vystaven zmatení, protože si myslí, že Constantine mluví k některé z vedlejších postav.

Celkově se jedná o příjemné čtení s několika zábavnými momenty, jen je třeba přistoupit na styl autorova vyprávění a na vulgarismy, které znějí nenásilně v anglickém originále, ale v českém překladu působí poněkud křečovitě. A pokud vás obálka zaujala (stejně jako mě) a říkáte si, kde asi John Constantine přišel k tomu monoklu, tak vám doporučuji si komiks přečíst. Mně byste totiž určitě nevěřili 🙂

název: Hellblazer: Syn člověka

scénář: Garth Ennis

kresba: John Higgins

v ČR vydáno 2005

CREW.cz

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).