Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?
.
Kniha je sice určena pro mládež, ale je skvělým čtením v jakémkoliv věku.

Děj začíná celkem jednoduše a možná i trošku nudně. Hlavní hrdina studující a hrající basket je prostě slabý na to, abychom knihu četli dál. Kdo ji však odloží a nedá jí pořádnou šanci, dělá velkou chybu. Po krátkém čase, se objevuje tajemné DVD, které koluje mezi studenty. Někteří pak prostě nepřijdou do školy. Chovají se divně, mají kruhy pod očima a dopují se kafem a red bully. Hlavní hrdina Nick nechápe, co se děje, a chce tomu přijít na kloub. Netrvá to dlouho a i on má v kapse DVD s počítačovou hrou Erebos. Začne ji instalovat. A přesně v tu chvíli vás kniha pohltí a budete mít problém se od ní odtrhnout. Polská autorka Ursula Poznanski nám naservíruje skvělý thriller.
Na počátku je tempo líné a odrazuje. Po pár stranách však tempo roste a nezastaví až do velkého finále. Napětí, že by se dalo krájet, a zatraceně čtivý styl vyprávění. Dočkáme se i několika zajímavých zvratů. Samozřejmě je tu i love story, která mi kupodivu moc nevadila, a to hlavně proto, že tam není vložena nikterak násilně. A i když je jasné, jak to tak dopadne, je to příjemná vedlejší dějová linie.

Postavy jsou jednoznačně dobře zpracované. Nepůsobí uměle ani nudně. Jednají jako skuteční lidé a díky tomu má čtenář jednoduchou cestu k vžítí se do hrdinů. Určitě si tam najdete oblíbence, i když tu bude pravděpodobně Nick či Emily. Hlavní hrdina je jen jeden. Pak jsou postavy trochu za ním, což je právě Emily, Colin a mnoho dalších. Ale i ti mají charakter dobře zpracovaný.
.
Celý děj se odehrává v Londýně, což vlastně není ani tak důležité. Protože to nejzajímavější je právě svět Erebosu, počítačové hry s dokonalou UI (umělou inteligencí), která je schopna s vámi normálně komunikovat. Je to klasická RPG hra, kterou můžete hrát po síti s dalšími lidmi. Získávat zkušenosti plněním úkolů a kosením nestvůr. Je to pěkný svět, i když má několik pravidel. Jako třeba, že nikomu nesmíte říct své pravé jméno, s nikým nesmíte o Erebosu mluvit a dokonce ho hrát, když je někdo další ve vaší přítomnosti. To právě dává Erebosu jistý punc tajemnosti a o to více se hra stává návykovou.
Celý příběh je morálně poučný a snaží se starší generaci ukázat, proč mladí hrají na počítači, místo aby běhali venku. On je přeci krásný pocit vytvořit si postavu, dát jí jméno a být na chvíli někým jiným. Ačkoliv si to někdo neuvědomuje, my čtenáři to děláme taky – čteme a tím utíkáme do jiného světa.

Každopádně musím říct, že kniha mě absolutně dostala a hodně se mi líbila. Nemám k ní prakticky žádné výhrady a doporučil bych ji každému fandovi fantastiky bez ohledu na věk. Příběh je čtivý a rozhodně nikoho neurazí, naopak spíše nadchne.
.
Autor: Ursula Poznanski
Překlad: Karolína Kousalová
Vydal: Fragment
Počet stran: 320
Typ vazby: Brožovaná
Rok vydání: 2011