Druhá série kultovního zombie seriálu své příznivce rozhodně nemůže zklamat. Spousta zombie, krve, nechutných scén, též spousta potenciálních budoucích zombie…, nečekané zvraty, ubrečení hrdinové, kteří jsou na dně… Ano, to jsou zkrátka naši Živí mrtví.

 .

Druhá série

Zatímco první řada zombíků byla jen šestidílnou minisérií, v druhé řadě se tvůrci rozhodli pro odvážný krok a světlo televizního světa tak spatřilo třináct nových dílů Walking dead.

Faktem je, že toto rozhodnutí se některým nezdálo zrovna šťastné. Na podstatně delší stopáži, než jakou měla první série, se zvraty a nečekaná odhalení jaksi rozmělní a nepůsobí natolik šokujícím způsobem jako v první sérii, která nás nenechala ani na chvíli oddechnout. Zdá se tak, že jsou jednotlivé díly mnohem více napěchované vatou, než by se některým líbilo. Na druhou stranu je zde ale více prostoru pro osobní dramata, o nichž by měl seriál být především. A těch si tady užijete více než dost.

 .

Příběh

Děj této série je poněkud skromný. Příběh je zpočátku vystaven na dvou velice důležitých okamžicích (nechci prozrazovat více), které hrají klíčovou roli pro další dění. Kvůli (nebo snad díky) nim se hrdinové dostanou na farmu, která je doposud jakžtakž izolovaná od okolního dění, a skýtá tedy jakési bezpečí. Jelikož hrdiny neohrožují hordy zombíků tak často jako dříve, řešíme především lidské spory a vývoj jednotlivých postav. Farma, která hrdinům slouží jako útočiště, se stává dějištěm řady incidentů mezi jejím osazenstvem, s nimiž se musí každý vyrovnat po svém. Pravdou zůstává, že řada těchto incidentů může mít tragické následky…

Prvních několik dílů je opravdu až neuvěřitelně ubrečených a řadu diváků by mohly odradit. Poté ale seriál nabere nové tempo a drží si ho až do konce třináctého dílu.

Důležité je opravdu si uvědomit, že cílem autora předlohy, stejnojmenného komisu „Walking Dead“ (Živí mrtví), nebylo dopřát nám akční jízdu a krvavou řež, ale ukázat, jak by se lidé v důsledku podobné katastrofy mohly měnit. A tvůrci seriálu se tohoto mustru drželi.

 .

Teď už neexistuje demokracie!

Než k tomuto zjištění hrdinové dospěli, přišli o mnohé, ale o to pravdivější se pak toto tvrzení zdá. K uznání tohoto faktu vlastně postavy spěly celou sérii, skrze všechny tragédie a konfrontace, kterými si byly nuceny projít. Každý krok vedl k tomu, aby na ně konečně dolehlo definitivní vědomí toho, že svět je v troskách a lidé se tomu musí přizpůsobit. Jenže co všechno bude tohle přizpůsobení se stát? Tuto otázku si hrdinové, stejně jako diváci, položí mnohokrát…

Nemusíte se ale bát – ani o akční pasáže nebudete zcela ochuzeni, jinak by to přeci nebyla ta správná zombie apokalypsa. Boje jednotlivců i celé skupiny o přežití jsou stejně působivé jako v předešlé sérii. Spousta rozpadajících se mrtvolek, krve a mozků na zemi je spíše jen vedlejším efektem, kdy se režisér snažil diváky šokovat. V první řadě jde, jako v celém seriálu, především o psychologii postav, které se vůči zabíjení zombíků stávají již značně otupělými a někteří z nich už to berou skoro jako sport, v lepším případě jako cvičné cíle na střelnici.

 .

Hluboká deprese

Pokud patříte mezi lidi, kteří se rádi prohrabují v zahnívající psychice hrdinů, a sledujete jejich myšlenkové pochody, rozhodně tady budete ve svém živlu. Dobře zvládnutý vývoj postav a jejich stav dodávají celému seriálu na věrohodnosti. Vztahy mezi protagonisty se zde mění a prohlubují, čemuž napomáhají i noví hrdinové, s nimiž se setkáváme. Akční scény jsou pak jen příjemným bonusem navíc.

Druhá série Walking Dead není tak dech beroucí a šokující jako série první, ale rozhodně má něco do sebe a příběh i hrdiny posouvá novým směrem. Doufejme, že si stejnou kvalitu udrží i třetí série, která již běží na televizních obrazovkách.

 .

Název: Walkig Dead (Živí mrtví)

Žánr: Horor/Drama/Thriler

Stopáž: 13×45 minut

Režie: Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Michelle Maxwell MacLaren, Gwyneth Horder-Payton, Johan Renck, Guy Ferland, Lew Temple

Hudba: Bear McCreary

To nejlepší z E-Magazínu MFantasy!