Melengar je ve válce s novou Nyphronskou říší. Osamělé království marně hledá spojence, a tak se princezna Arista rozhodne k zoufalému činu. Sama v doprovodu Royce a Hadriana, dvou zlodějů v královských službách, se vydává navázat spolupráci s rebely daleko za hranicemi nepřátelského císařství. Royce mezitím odkrývá střípky Hadrianovy minulosti, která může oba zloděje ještě více zamotat do hry čaroděje Esrahaddona a dalších, kdo hledají pravého Dědice císařského trůnu.

.
Michael J. Sullivan nám předkládá třetí kousek šestidílné skládačky o osudech Royce a Hadriana a zřejmě nebude překvapením, že se nekoná žádné překvapení. Překvapení? Po prvních dvou dílech Dobrodružství Riyria, které přinesly kvalitní a takřka bezchybnou klasickou fantasy, byste neměli být. Pro jistotu znovu zopakuji, že nejde o žádná průkopnická díla, která by vás dostala do kolen a vryla se do paměti na celý život, ale jen těžko si lze představit příjemněji strávené chvíle než při jejich čtení.

.
Pozitivní zprávou je, že s přicházející válkou příběh nabírá vážnější obrátky, i když špetky humoru přidává autor stále (a když už, tak povedeně). Nyphronská církev mi dokonce v určitých okamžicích připomíná nacisty, i když jde jen o menší paralely. Co se z této tajemné organizace vyklube nakonec, ještě není jasné.
Zápletka směřuje od dílčích questů víc a víc k hlavní společné lince ságy, což určitě potěší. Královské spiknutí ještě neodhalovalo, jak moc budou další díly propojené, ale nyní je jasné, že Hadrian s Roycem po boku se namočí do záležitostí Elanu až po uši.
Většinu postav již známe z dřívějška a za tu dobu jsme si především ty hlavní museli oblíbit. Poprvé sledujeme spirálu problémů služebné Amilie, jejímž prostřednictvím se dostaneme i k císařovně Modině. Tato dějová linka zatím nemíří k rozpletení, takže si musíme počkat na další díly. Určitě se zde skrývá potenciál pro další vývoj a bude zajímavé pozorovat, jak se císařovnin osud znovu proplete s životy nejznámějších zlodějů Melengaru.

.
Autorův styl si drží nasazený standard, nechybí zajímavé popisy ani věrohodné náhledy do myslí hrdinů. I vedlejší postavy mají své vlastní problémy, především s nadvládou říše, takže skupinka hlavních hrdinů se nemusí proplétat neživými kulisami.
Překladu, redakci ani zpracování nelze nic vytknout, takže pokud se vám dostane tato kniha do spárů, nemusíte se bát, že vás něco bude při čtení obtěžovat. Opět žádné překvapení.
Pěkně rozjetá série pokračuje stejně kvalitně, jako začala. Výhledy na druhou polovinu jsou slibné, takže pokud jste dosud nepřičichli ke stránkám již vydaných tří dílů, doporučuji to. Zvláště pokud máte slabost pro klasickou dobrodružnou fantasy.

.

Autor: Michael J. Sullivan
Ilustrace: Michael J. Sullivan
Překlad: Jana Rečková
Vydal: Argo
Série: Dobrodružství Riyria
Počet stran: 316

Ondřej Páleník

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko.
Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.