Závěrečný díl trilogie Válka čarodějek je již na pultech vašich oblíbených knihkupectví a autorka Maite Carranzová si pro nás na závěr svého příběhu připravila mnoho zvratů. Jak se nakonec Anaid zachová? Přikloní se k Omar, nebo k Odiš?

 .

Čas vyvolené konečně nadešel: Anaid se má chopit svého žezla moci, aby s jeho pomocí ukončila odvěkou válku čarodějek. Osud ale naší hlavní hrdince hází klacky pod nohy a Anaid se stane obětí dávného proroctví, které jí matka ze strachu zamlčela. Selene doufala, že svým mlčením Anaid ochrání; nikdy ale nepočítala s tím, že by se její dcera mohla postavit proti ní.

Anaid se dopustí mnoha chyb a zavrhnutí vlastní matky není tou první a zdaleka ani tou poslední . Ovšem stále není zřejmé, zda podlehne svodům mocného žezla, nebo zda se přikloní na stranu dobra a navždy ukončí boj mezi Omar a Odiš.

Nebudu vám popisovat, jak to s Anaid nakonec dopadne, protože někteří by to nazvali “spoilerem“. Proto se všichni hladoví čtenáři budou muset spokojit s tímto kratičkých nastíněním děje a v případě zájmu si knihu sami přečíst.

 .

Teď už k samotnému hodnocení knihy a zároveň i celé trilogie.

Rozhodně oceňuji nápad Maite Carranzové, ale i tak si myslím, že si se svým příběhem mohla pohrát víc. Nejvíce bych asi uvítala zvolení lepší slovní zásoby a napínavější popisy děje, protože skoro v žádném momentu mě příběh doopravdy nestrhnul a nenutil mě číst dál a dál.

Líbila se mi dobře propracovaná psychologie postav (hlavně Anaid, Selene a Cristine Olafová) a také hodnotím kladně popisy prostředí, které byly sice stručné, ale zato výstižné. Co mi v knize ovšem nesedlo, bylo použití některých skutečných historických postav. Například jednou z Odiš měla mít proslulá Erzsébet Báthory neboli Čachtická paní.

Nejvíce mě v tomto dílu zaujala postava Gunnara. Gunnar je otec Anaid, syn velké Ledové královny a Selenin bývalý milenec. Podle mého názoru je to muž mnoha tváří, protože jednu chvíli se chová jako milující otec a přítel a v další chvíli je schopen vrazit Selene “kudlu do zad“. Je to zřejmě věc názoru, ale mám z něho smíšené pocity a působí na mě spíše jako podlý a slizký had.

 .

Když se podívám na trilogii jako na celek, nejlépe bych hodnotila poslední díl, tedy právě Odinu kletbu. Právě tento titul mi totiž přišel nejméně průhledný, co se děje týče. V ostatních knihách jsem postrádala správnou dávku napětí a akce. Tím nechci říct, že by vám vše bylo jasné hned od první stránky, ale je zde až příliš mnoho náznaků, které kazí konečné překvapení.

V současné době nemá Maite Carranzová v plánu napsat další sérii nebo knihu, ale pokud vás její tvorba zaujala, můžete sáhnout po jejích starších knihách.

 .

Název: Válka čarodějek: Ledová pustina (La guerra de las brujas: La maldición de Odi)
Autor: Maite Carranzová
Překladatel: Vladimír Medek
Díl: třetí
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 490
Vazba: vázaná