Dan Simmons je žijící autorská legenda a jeden z nejlepších autorů, jaké kdy naše planeta nosila na svých bedrech. Vyznačuje se tím, že se striktně nedrží jednoho žánru, je to de facto takový chameleón, a můžeme si od něj přečíst, jak sci-fi (Hyperon), tak i třeba mystifikační román s historickými a děsuplnými prvky (Drood) či dokonce detektivku (3x Joe Kurtz).

Simmons se ale také hojně věnuje hororu, z něhož si určitě zaslouží vypíchnout Teror, Hladové hry a Temné léto, jemuž se budeme věnovat na následujících řádcích.

 .

Narovinu – většina českých čtenářů je, co se hororu týče, zvyklá především na Stephena Kinga, takže pokud o Simmonsovi slyšíte prvně, doporučuji to co nejdříve napravit. Protože během několik stran zjistíte, že označení princ hororu nezískal jen tak. Ostatně toho Kinga jsem nezmínil čistě náhodou a nejen kvůli tomu, že se velkému Stephenovi přezdívá král hororu. Ne, tím důvodem je téma, které si Simmons pro svou knihu zvolil.

 .

Temné léto je situováno na maloměsto, do období letních prázdnin a sleduje partu pěti kluků různých povah a různých zájmů. Během několika stránek vás autor vtáhne do oné úžasné doby, kdy děti ještě nebyly zkažené počítačovými hrami a dalšími nesmysly. Do doby, kdy bylo nejlepší zábavou jít si zahrát s kamarády baseball, toulat se dlouho do noci a užívat si krásu dětství. A mimo jiné také do doby letních kin pod širákem a studené války. Jenže tohle léto je jiné. Je temné, nasáklé hrůzou a smrtí. Po městečku obchází zlo, představující na druhé straně pro naše hrdiny dobrodružství s velkým D. Dobrodružství, kterému prostě nemůžou říct ne a rozhodnou se mu postavit čelem, i kdyby za to měli zaplatit vlastním životem.

Tak už chápete, proč jsem v předchozím odstavci zmínil Kinga a Simmonse? Oním důvodem není samozřejmě nic jiného než Kingův kultovní román To, v němž je stejný motiv – tedy boj dětí proti zlu. Ovšem Simmons nezachází tak daleko a nechává hrdiny ve věku nevinnosti, sic tak nevinní nejsou, protože mluví sprostě jako dlaždiči, alkohol a cigarety pro ně nejsou neznámé a neváhají se producírovat s pistolemi či puškami. Čili typičtí puberťáci; a je skvělé, že nám Simmons v tomhle ohledu nenasazuje růžové brýle.

 .

Všechny postavy prokresluje s absolutně stejnou péčí a věnuje jim stejnou pozornost, takže se žádná nemůže cítit odstrkovaná a dokáže si získat vaši pozornost a sympatie. Jen jsem si často pletl Duaneho a Dalea, protože jsou to jediné dvě postavy se stejným počátečním písmenem.

Temné léto je především románem o dospívání a strastech a radostech s tím spojenými. Ale je rovněž hororem, zatraceně dobrým hororem, který doporučuji číst v noci jen na vlastní nebezpečí. Někteří autoři potřebují k nabuzení strachu starý zámek, hřbitov, sklep, půdu či další klasické hororové lokace. No a pak je tu Dan Simmons, který vás donutí řvát strachy pomocí dvou prostých věcí – školy a kafilerního vozu. Upozorňuji vás, že už se v létě nebude procházet obilnými lány s takovým klidem jako kdysi. A kdyby si vaše dítě náhodou ztěžovalo na podivné věci ve škole, tak mu to nemějte za zlé. Ne všichni bubáci se totiž schovávají ve skříni nebo pod postelí.

.

Název: Temné léto (Summer of Night)

Autor: Simmons, Dan

Nakladatel: Laser-Books

Překlad: Tom Hallman

Rok vydání: 2012 (NOVÉ VYDÁNÍ)

Počet stran: 576

První kniha série Elm Haven.