Meredith Gentryová je novou postavou z pera známé autorky Laurell K. Hamilton, která se českým čtenářům představila svou sérií o lovkyni upírů Anitě Blake.

Merry je princeznou z kouzelné říše, ale se svou rodinou zrovna nevychází. Vlastně vůbec s ní nevychází, když vezmeme v potaz, že se ji pokoušejí zabít. Proto se Merry musí skrývat a tajit svůj původ. Útočiště najde v agentuře, která řeší zločiny a přečiny fae – stvoření, která bychom mohli označit za nadpřirozená. Jenže když vezme případ týrané manželky, události naberou směr, který se ne všem protagonistům bude líbit…

 .

Příběh

Základní linie s detektivní zápletkou se postupem času v knize vyvine v něco víc. Objevují se tu další prvky a příběh se začíná příjemně větvit. Dostaneme se i na dvůr sidhe – šlechticů, mezi něž Merry svým způsobem patří (jak už to tak bývá, hrdinka nepatří nikam – je totiž smrtelná sidhe, nepatří tedy tak úplně mezi šlechtice, ale fae ji také nepřijali…). Objeví se tu řada nových postav, které příjemně okoření příběh, postarají se leckdy o zvraty a také ozvláštní milostný život naší hrdinky.

V případě Merry Gentry je totiž důležité uvědomit si, že, na rozdíl od série Anita Blake, se jedná z valné části o erotickou fantastiku už od počátečního dílu. Merry střídá muže takříkajíc jako ponožky a nepozastavuje se nad tím. Vzhledem k jejímu původu a způsobu vychování je to pochopitelné, takže jí promiskuitu prominete, obzvlášť když si uvědomíte, že Merry má poměrně dobrý vkus na muže.

I tak mi ale v některých situacích přišlo slovo „sex“ zbytečně nadužívané. Možná to bylo jen mým momentálním rozpoložením, ale když se o sexu mluvilo takřka na každé druhé stránce, některé scény mi pak nepřišly natolik silné, jak autorka nejspíš zamýšlela, neboť pak nepůsobily jako něco „zvláštního“, jako koření, ale jako něco zcela běžného. Dělalo to na mě dojem, jako by autorka někdy zapomněla, že nepíše jen samostatný erotický román, ale také urban fantasy s detektivní zápletkou…

.

Styl

Laurell K. Hamilton je zdatná autorka, již hodně vypsaná a na prvním dílu série Merry Gentry nám to opakovaně dokazuje. Postavy jsou propracované a věrohodné, většina z nich je sympatická, ale někdy zůstává i prostor pro pochyby, a to je jedině dobře – postavy nejsou černobílé, což jim dodává na věrohodnosti. Síť intrik se již teď zdá poměrně rozsáhlá, proto jsem zvědavá, co nám bude naservírováno v dalších dílech.

Hlavní hrdinka je sympatická a neustále ironická, i když někdy mi její poznámky neseděly; to je ovšem věc osobního vkusu.

 .

Styl, s nímž je kniha psaná, je lehký, ale rozhodně netrpí chudou slovní zásobou. Zákonitosti světa jsou vysvětleny srozumitelně a hlavně postupně, takže čtenář není zavalen vysvětlovacími pasážemi.

Pokud máte rádi erotiku říznutou urban fantasy, je pro vás série Merry Gentry určitě tou pravou volbou. Nicméně pokud naopak toužíte spíše po akční detektivce jen říznuté erotikou, sáhněte spíše po prvních dílech série Anita Blake.

 .

Název: Polibek stínů

Autor: Hamilton, Laurell K.

Nakladatel: Epocha
Překlad: Kateřina Bínová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 392
Provedení­: hardback

Série: První díl série Merry Gentry

.

Zdroj obrázků: legie.info