Vyšetřování vraždy zavádí detektiva Charlotte Caissieovou k místnímu mafiánskému bossovi, kde se střetává s charismatickým Maxem, osobním strážcem Jimmyho Legera. Jimmy je zodpovědný za smrt jejího otce a Charlotte je rozhodnutá dostat ho za mříže za každou cenu. I kdyby přitom měla využít Maxe, který ji už několikrát zachránil život. Zjišťuje, že Max je v mnohém víc zvířetem než člověkem, přesto citlivý a ohleduplný. Zanedlouho dochází k několika brutálním vraždám a Charlotte si není jistá, zda za nimi stojí Max nebo se na něj někdo snaží hodit vinu.

Policistka Charlotte přezdívaná Cé Cé je sebevědomá a drsná. Víc připomíná svalnatou Xenu bojovnici než poslušnou ženušku. Cítí z Maxe cosi instinktivního a vzrušujícího, ale zároveň uklidňujícího. Ačkoliv chápu její pohnutky, mnohdy nesouhlasím s jejím jednáním, a to zejména v případě, kdy nebere ohled na city druhých.

Inteligentní Max Savoie je pro všechny nerozluštitelnou záhadou – jeho minulost je stejně nečitelná jako výraz v jeho tváři. Autorka čtenáři pozvolna nastiňuje Maxovu minulost, důvod jeho izolace nebo informace o jeho druhu. První dvě třetiny knihy se světaznalý gangster chová rozporuplně – chladnokrevně zabíjí, ale ve společnosti Charlotte je submisivní a působí jako slaboch. Až ve třetí části knihy se konečně pochlapí a začne si získávat čtenářův respekt.

Stařičký gangster Jimmy umírá, chce si dát věci do pořádku a předat Maxovi obchod. Žárlí na Charlotte a odmítá se s ní o Maxe dělit. Nechce přijít o někoho, koho miluje, potřebuje a jehož může ovládat. Jimmy je odhodlaný podniknout radikální kroky, aby milencům ukázal, kde je jejich místo.

Čistá krev je příběh o zakázané lásce dvou lidí, stojících na opačné straně zákona. Zápletka se podobá Romeovi a Julii, ačkoliv tito hrdinové byli aspoň stejného živočišného druhu. Charlotte neví, jak od sebe oddělit dva světy, které se v jejím životě prolínají – v tom prvním je policistka, která chytá zločince, a v tom druhém s jedním spí. Ani Max na tom není o mnoho lépe, jelikož mu šéf přikázal, aby vztah s Charlotte ukončil, a to nejlépe její smrtí.

Nancy Gideon vykreslila postavy ploše, bez fantasie, nezbytného jiskření a emočního napětí. Protagonisté postrádají charisma, které čtenáře nutí s nimi sympatizovat. Max se sebou nechá příliš často orat, aby si ho čtenář vážil, a Charlotte se chová sobecky a dominantně. Autorka vypráví příběh ve vážnějším duchu, přesto s jistou dávkou naivity. Okolí popisuje stručně, ale stačí k utvoření představy, jak dané místo či osoba vypadá. Skrz úvahy hlavní hrdinky dochází na ironii a morbidní humor, což příběh osvěžuje.

Nakladatelství Fragment vydalo první díl z dosud šestidílné série Moonlight, u níž se nemohu rozhodnout, zda spadá víc do městské fantasy nebo paranormální romance. Čistá krev vykazuje prvky detektivky, hororu a psychologie. Děj se odehrává v současném New Orleans a je vyprávěn v er-formě střídavě z pohledu Charlotte a Maxe, ačkoliv se občas ujímají slova i další protagonisté. Pokud máte rádi příběhy plné záhad, manipulace, akce a erotických scén, je pro vás tato kniha tím pravým.

.

Vydal: Fragment; 2012
Originální název: Masked by Moonlight
Překlad: Olga Staníčková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 336
Cena: 249 Kč

Komentáře

komentářů

About The Author

V současné době patří mezi mé oblíbené autory Patricia Briggsová, Laurell K. Hamiltonová, Kim Harrisonová, Petra Neomillnerová, R. E. Feist a mnoho dalších. Co se týče žánru, kromě fantasy mám v oblibě také paranormal romanci, thrillery a pohádky (např. Oksa Pollocková či Percy Jackson).