Praha, rok 2012.
Konec světa nemohl začít na příhodnějším místě.
A přitom to vypadá tak obyčejně: někdo zabíjí vědce zabývající se magií, vztahy mezi inkvizicí a mágy jsou více než napjaté, démoni se snaží ovládnout zločinecké podsvětí, do starodávné hry vstupují noví a velmi nebezpeční hráči, chodbami pod Olšanským hřbitovem procházejí mrtví a z blázince je unesen tajemný pacient.
Jak jste si mohli všimnout, mluvím tu o české fantasy, kterou spousta lidí odsuzuje a sází spíše na zahraniční autory, což se dá pochopit nebo alespoň respektovat. Nicméně kladivo na čaroděje nám dokazuje, že by to tak hrozné být zase nemuselo.

.

Děj je celkem zajímavý, ale je to s ním trošku složitější. Vše začíná poměrně záhadně a celkem akčně, což je pro mě, coby milovníka střílení a řežby mečem, velice příjemné.  Bohužel pak přichází slabší období, které vydrží celou druhou třetinu knihy.

Možná to bylo nudné jen pro mě, nicméně pobíhání sem a tam s tím, že tihle mě chtějí zabít, ten mě chce zabít, a co se změnilo za posledních několik let, mě od knihy spíše odrazovalo. Sice se tím zahušťovala atmosféra i zápletka a zřejmě to svůj důvod mělo, nicméně věřím, že to šlo naservírovat trochu akčněji.

Naštěstí se v poslední třetině konečně rozjede vlak nazvaný děj a já dostanu, co jsem tolik chtěl: pořádnou akci a finále prvního dílu.

Podíváme se na postavy. Fanoušek českých jmen pravděpodobně zajásá. Ano je to tak, i když je třeba přiznat, že najdeme i jména z ciziny. Nicméně hlavní postavou je Felix Jonáš, vcelku drsný chlapík, kterého trošku vylepšila inkvizice. Jeho postava je celkem sympatická, poměrně vtipná a ve většině případů se chová naprosto reálně – jako by byl skutečně živý. V rámci prekérní situace dá do kupy tým, což se dá opravdu očekávat. Spíše je vtipné, že ho skládá z lidí tak nesnesitelných, že s nimi nikdo jiný nechce pracovat.
Je vynikající, že postavy nejsou ploché, působí živě a čtenář si najde někoho, koho bude mít rád (přinejlepším všechny). Každý z  týmu se pomalu posune na hlavní postavu. Takže tu nakonec máme čtyři zajímavé a lehce narušené jedince, kteří tvoří zcela funkční tým. Nekrofil Walter, Klaudie, která se vám nabourá do hlavy a bude s vámi manipulovat, anebo Vincenc, který dokáže manipulovat s energií. No nevím, který z nich je horší, ale každý je potřebný a spolu tvoří velice vtipnou partu, která hláškuje, je sarkastická a pernamentně se uráží.

Celý příběh je zasazený do České republiky, konkrétně do Prahy. Ale nejde to ani poznat, krom několika případů, kdy se zmíní známá místa nebo budovy – třeba Olšanský hřbitov. Takže tu máme náš milovaný stát, akorát se podíváme na věci trochu jinak.

Funguje tu magie, Inkvizice a taky Sedmička, což jsou nejdrsnější mágové vůbec. Popisy města tu tedy prakticky nejsou, což je na jednu stranu fajn, protože to neodvádí pozornost od akce a hlavní příběhové linky.

Když to tak shrnu, myslím, že je kniha čtivá a má celkem zajímavý námět, který stojí za to si přečíst. Můžeme se těšit na pěknou sérii o magii a hrdinech, co musí zachránit svět, a jako bonus se to odehrává v naší vlasti. Doporučuji těm, kteří mají rádi akci, i když je tam ono hluché místo, a taky těm, kteří jsou fanoušky české fantastiky. Na konci tomu dávám rozhodně palec nahoru.

.

Autor: Jiří Pavloský
Vydal: Epocha
Počet stran: 200
Typ vazby: Měkká