Pokud bojujete s někým, kdo je mocnější a silnější než vy, máte jediný způsob, jak ho přesvědčit, aby vás nezabíjel. Pomocí starého dobrého vydírání. Jenže jediný trumf, který může Felix Jonáš sehnat, jediná věc, která mu může zachránit život, leží pohřbená v zemi. Na útulném malém hřbitově ve městě, které se až příliš drží stranou veškerého ruchu. Ve městě, které nemá moc rádo nezvané návštěvy. Zvláště ne ty, které se toulají kolem hřbitova.
.
Felix Jonáš je tu znovu. Čeká nás druhý díl rozjíždějící se série Kladivo na čaroděje. Jak napovídá název, magie tu hraje hlavní roli. Obšem je nutno říci, že ve druhém dílu nenarazíme na Sedmičku, i když se o ní občas mluví, takže nečekejte žádné “čáry máry”.
Tento díl je plný akce od začátku do konce, což mi v prvním dílu trochu chybělo. Při četbě druhého jsem tak byl opravdu spokojený, i když byl o něco kratší než jeho předchůdce. Vlastně ději nemám co vytknout. Začíná tam, kde v Magii pro každého skončil. Po chvilce čtení už tu začíná být patrné napětí, a jak čtenář listuje dál, tak roste a roste. Od začátku knihy autor nasadí tempo, které pomalu stoupá, a je hlavním hnacím motorem příběhu.
.
K hlavním postavám, známým již z předchozího dílu, nikdo nepřibude. Pouze sledujeme utužování kolektivu a jednotlivé členy týmu poznáme trochu lépe, což čtenář jen a jen uvítá. Asi jediným bodem, který bych vytkl, je padouch. V tomto případě padouch šéfující ostatním padouchům. Jeho postava mi přišla poněkud chudá a plochá. Ačkoliv má motiv a cíl, pořád jsem jí to tak nějak nemohl uvěřit. O postavách na pozadí nemá cenu moc mluvit. Jsou tu standardně proto, aby umřeli, anebo udělali kravinu a pak umřeli. Což je naprosto normální ve všech knihách, takže se nad tím nemá cenu pozastavovat.
.
V posledním bodě mám ve zvyku zaměřit se na prostředí. Jak už možná víte z prvního dílu, děj se odehrává v České republice. Je to celkem příjemné, protože čtenář ví, jak to chodí v té naší milované vlasti, a celkem dobře si to představí. Druhý díl se posune trochu dál od Prahy, a to přímo na venkov, tedy na maloměsto. Ačkoliv ne zrovna přívětivé. Myslím, že celková atmosféra pěkně pasuje ke zvolenému prostředí a vzájemně se doplňují.
.
Závěrem mohu říci, že druhý díl je citelně lepší než ten první. Je nabitý akcí a napětím. Těším se na další díl, který by měl vyjít v březnu příštího roku. Máte rádi akčnější fantasy se sympatickými hrdiny, kteří utrousí hlášku, kdy to jde? Pokud ano, tak určitě neváhejte a zkuste se ponořit do série Kladivo na čaroděje. Pokud hledáte jen něco nového či zajímavého, tak to určitě zkuste taky!
.
Autor: Jiří Pavlovský
Vydal: Epocha
Počet stran: 144
Ty vazby: Měkká