Když jste byli děti, určitě jste znali nějakého vrstevníka, který byl svým způsobem divný. Řečeno jinak, vymýšlel si různé fantastické příhody. Ať už to byl kamarád, spolužák nebo dokonce vy sami. Přiznám se, že i já sám byl jeden z nich. Ano, hrdě jsem prohlašoval smysluplné nesmysly, o čemkoliv se dalo. Ale věřím, že to nedělali proto, aby byli zajímaví a upoutali na sebe pozornost. Samozřejmě ne všichni. Ale ta skupina, o které teď píšu, si vymýšlela, protože jim reálný svět přišel vágní, nudný a šedivý. Prostě a jednoduše si chtěli zpestřit život zajímavou představou.

 .

Já sám jsem prohlásil, že nám na balkóně přistáli mimozemšťané. No, úspěch jsem sklidil velký, tedy pokud jste kašpar a vaším jediným cílem je rozesmát všechny v okolí. Tuším, že to bylo někdy ve druhé či třetí třídě. A mohu říct, že tuto historku kamarádi opravdu nezapomínají a rádi ji hodí do placu. Ale když byli mladší, vysmívali se mi, jen co mě zahlédli. Dokonce i učitelka, která toho byla svědkem, si mnohokrát rýpla, ale vem ji čert.

Spousta dětí, které na tom byli podobně jako já, měli jiné imaginární zážitky, od spatření ducha až po cestování časem. Bylo to dáno velkou představivostí a potřebou si věci vylepšit k obrazu svému a zpestřit si stereotypní den. Většina z nás z toho vyroste. Někdo dřív, někdo později.

Vtipné však je, že vymýšlením si dětí se věnovali i vědci ve Švýcarsku, Rakousku a Americe. Na jedné konferenci pak zveřejnili celkem zajímavé statistiky a výsledky. Studovali zpětně několik starších lidí a hlavně pak děti a mládež od sedmi do jednadvaceti let. Došli k několika závěrům. Že, celých 59 % dětí a mladistvých si vymýšlí, aby byli ve středu pozornosti. Zbytek pak právě kvůli onomu zpestření a bujné fantazii. Dále se pak prokázalo, že 38 % dospívajících se v důsledku rozšíření své představivosti vrhlo na četbu, z toho 11,7% podlehlo fantasy žánru a 12,1 % pak žánru sci-fi. Když si to sečteme, dostaneme krásných 23,8 % mladistvých, ze kterých se stali fandové fantastiky.

A aby těch čísel nebylo málo, tak bych rád zveřejnil ještě poslední výsledek celého experimentu. Je krásnou ukázkou toho, že ze všech dětí, co si vymýšlí, se celých 67% věnuje vlastní tvůrčí činnosti, jako psaní beletrie a poezie (33,7 % fantasy a sci-fi) a kresbě či malbě (42,9 % převládá fantasy či sci-fi motiv).

Takže, když si to shrneme, jsou děti, které si vymýšlejí, více nakloněné k psaní či jiné tvorbě. A poměrně velká část z nich se pak uchyluje  právě k žánru fantasy či sci-fi. Což jsou celkem příjemné vyhlídky budoucí generace fantastů, jelikož se objeví celkem dost nových autorů a zřejmě bude pořád co číst. A poslední bod, za který můžeme být rádi, je fakt, že fantasti zatím opravdu nevymírají.

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.