Spisovatel a grafik Daniel Tučka se poslední roky umisťuje na horních pozicích v nejrůznějších literárních soutěžích (CKČ, Žoldnéři fantazie, Fantastická povídka) a ačkoli sám tvrdí, že nejradši má stříbrné pozice (však je stříbro dobré na vlkodlaky a podobnou havěť), v letošních Žoldnéřích ukořistil zlato.

5.12. vychází jeho první kniha Umrlčí tanec – a nejen o ní jsme si s Danem povídali.

 .

1) V prosinci vyjde Tvá prvotina Umrlčí tanec. Můžeš v rychlosti říct o čem tato kniha bude?

Pokusil jsem se spojit motivy úspěšných povídek z Žoldnéřů fantazie s připraveným námětem do románu, protože to všechno zapadá do škatulky “městská fantasy”, okořenit trochou středověku, nádechem poetiky a hrubou dávkou současnosti. Potkáme tu víly v nečekané podobě, vlkodlaky s temnou minulostí, čarodějku tradičního ražení (tedy bez fireballů), někdejšího mnicha, nesmlouvavého inkvizitora, tajemného a moudrého Hodináře i Smrt. Málem bych zapomněl – taky normální lidi. Jenže pokud se nepodaří zastavit katastrofu ve lhůtě dvanácti dnů, skosí je jedna z nejhorších ran, která od starověku sužuje lidstvo.

Není to humoristická fantasy. Ale bylo by chybou brát ji smrtelně vážně. Vždyť život je především hra, což hrdinové této knihy velmi dobře chápou.

Obálky se chopil výtvarník Tomáš Kučerovský, zajímavou předmluvu opatřil spisovatel Martin D. Antonín.

.

2) Jak dlouho jsi knihu psal?

Včetně korektur asi půl roku. Nakladatel Michael Bronec odmítl jinou knihu (kterou teď přepisuji) se slovy: Ale klidně dones něco jiného! Hm. Jenže co? Nezbývalo mi než sáhnout po dvacet let odkládaném příběhu a dát mu písemnou formu. Nemyslím, že se dá dobrá kniha napsat za pár měsíců, ale za dvacet let stihnete vytvořit slušný námět, včetně postav a některých obrazů. Zbytek je řemeslo. Magie. Drogy… Jak kdo potřebuje, každý máme jiné postupy.

.

3) Už se Ti v hlavě rodí děj další knihy?

Dalších asi pět knih. Každá jiného subžánru, jiného charakteru. Roky nepoužitých nápadů se doufám časem dočkají svého zpracování. Rád bych zkusil vytvořit steampunkový svět, začal retro-kyberpunkovou novelu, mám v hlavě jakousi urban sci-fi, magický realismus i detektivku. Žádné ságy na pokračování ale neplánuji. Ani upíry. Ani vlkodlaky. Možná jen pár tisíc zombie.

.

4) Na Umrlčí tanec existuje také trailer, který jsi vytvořil. Jaký je tvůj názor na knižní trailery obecně? Myslíš, že dokáží přitáhnout více čtenářů?

Knižní trailer, stejně jako jakákoli jiná forma reklamy, především rozšiřuje povědomí o produktu, v tomto případě o autorovi a knize. Jen mizivé procento čtenářů by se rozhodlo pro titul po jeho shlédnutí, dokud se k nim nedostanou další informace. V době přesycení trhu je dobré nepodceňovat žádný způsob. Když budu mluvit jen o našich vodách, zajímavé trailery produkuje Fantom Print, Argo, nemohu nezmínit Mílu Lince. Na druhou stranu jsou i případy se spíše odpuzujícím účinkem, co vypadají jako špatně poskládaná prezentace v PowerPointu. Snažil jsem se ten svůj pojmout filmově, dát mu moderní vzhled. Jen doufám, že časem nebude zvykem natočit ke knize rovnou celovečerní film…

.

5) Jaké jsou Tvé vzory? Jaké spisovatele a díla řadíš mezi své nejoblíbenější?

Snažím se číst klasickou i moderní literaturu napříč všemi žánry, i když poněkud zaostávám v upířích romancích a červené knihovně. Každopádně otcem fantasy pro mě vždycky zůstane Tolkien, mistrem hororu King, králem podivností Lovecraft, všestranným géniem Poe, magickým realistou Márquez, urban fantasy je mi nejbližší Lukjaněnkova a ve sci-fi nepřestanu obdivovat bratry Strugacké. Samozřejmě by se dalo pokračovat dlouho. Z českých jmen třeba Michal Ajvaz, nikdy nezapomenu na Jaroslava Velinského. Ale největší fantastika poslední doby jsou podle mě zápisky Davida Ratha z vězení.

Jen tak na okraj: věčná škoda, že se všichni ptají jenom na oblíbené knihy a autory. Rád bych podnítil čtenáře, aby sestavili svůj TOP 10 nejneoblíbenějších knih. Nejnudnější bichle v mé sbírce je původní Kladivo na čarodějnice. Téměř převálcovalo Mein Kampf a Manifest komunistické strany.

.

6) Jaké jsou Tvé ambice a plány do budoucna?

Vzhledem k nadcházejícímu konci světa jsou bezpředmětné. Možná si pár čtenářů stačí oblíbit Umrlčí tanec a vyhlídka na smrt jim v kontextu této knihy vyloudí úsměv na rtech, až v temnotách spatří přicházet onu bytost, zahalenou černým pláštěm, v kožených botách na vysokém podpatku… Moment! Není nic horšího, než spoiler přímo od autora! Raději se nebudu dál k ničemu vyjadřovat.

.

Více na stránkách www.danieltucka.cz.