Turista

„Kde to jsem? Co jsou ti divní lidi zač?“ Jestli si kladete tyto otázky, jste tu možná na výletě, poprvé. Netušíte, co tu máte dělat, když zrovna skončilo to jedno cosi, kvůli čemu jste přišli? Máte štěstí! ZáBlesk vás inspiruje a na všechny vaše hloupé otázky vám tu odpovíme! Když budete číst dál, zjistíte, co jsou zač ti divní lidi v kostýmech, šílenci, kteří tu pobíhají a něco organizují, nebo koho tady potkáte v hospodě.

 

Hudební feťák

Hopsáte od rána do večera? Doma i na conu? V noci se vám zdá o šipkách, které se ze spaní snažíte zašlápnout? Vaší drogou je hudba? Nebo máte jinou úchylku spojenou s tancem před monitorem? Pak vítejte v kolonce Hudební feťák. V poslední době do této třídy přibývají stále další druhy tanečních šílenství, i když pořád ještě podle fanologů převládá DDR maniak.

Cosplayer

Svůj kostým připravujete s ročním předstihem a doma ve skříni se vám práší na několik elfích plášťů nebo masek Darth Vadera? V létě na Festivalu fantazie se vaříte pod vrstvami oblečení? Děláte to s nadšením? Pak se můžete pyšnit privilegovaným statusem Cosplayera. Hned po Aktivistovi druhý nejvzácnější druh. Přísně chráněný.

 

Štamgast

Zvedáte zadek z hospodské židle, pouze když musíte na záchod? Vaší první a poslední zastávkou na jakémkoliv conu je bar? Možná jste dříve spadali do kolonky „Od všeho trochu“ nebo dokonce Aktivista. Čas, lenost a čím dál větší množství fanovských přátel vás ale přinutili degradovat na Štamgastu vysedávajícího v hospodě? Nejste ojedinělý případ, jde o velice častý jev zvaný hospodizace. Pokud chcete vědět víc, o hospodizaci byly už napsány desítky knih a fanologických studií. Souvisejícím jevem je čajovnizace.

Posluchač

Posluchačové jsou relativně pasivní, avšak stále ještě zapálený druh fana. Když slyší slovo „přednáška“, mohou se i vzrušit. Svůj vytištěný program mají barevně zvýrazněný a odškrtávají si, kde už byli. Na besedách sice většinou zarytě mlčí, ale uvnitř nich to vře. Nemohou se dočkat dalšího programu a jen těžko hledají pauzu na jídlo. Jde o přímý vývojový stupeň od druhu „Od všeho trochu“.

 

Aktivista

Ohrožený druh. Jde o lidi, kteří po všem tom stresu v práci/doma/ve škole ještě nemají dost a vrhají se do organizování programových linií či přednášení na conu. Často zůstávají nedocenění, proto pokud nějakého potkáte, pohlaďte ho a dejte mu sušenku.

 

Pařan

Chtěli jste zkusit nějakou PC hru nebo konzoli? Bylo tam obsazeno? Přišli jste o osm hodin později a znovu tam seděl ten stejný člověk s kruhy pod očima, který vypadal, že ani nešel na záchod? Pravděpodobně jste narazili na Pařana, což je obdoba Hudebního feťáka. Jejich závislost je takřka nevyléčitelná a koušou. Pokud je to váš případ… vlastně ne, Pařani nečtou 🙂

 

Crafťák

Nový výstřelek evoluce. Fanologové ještě stále netuší, jestli jde o další vývojový stupeň Pařana, nebo jen vedlejší evoluční větev, která časem vymizí nebo se smísí s hlavním proudem. Poznáte je podle nezřetelného mumlání: „Kostky! Kostky!“

 

„Od všeho trochu“

Naprosto průměrný, nevyhraněný fan.  Je docela možné, že ještě nedávno jste byli Turistou a svoji úchylku si teprve hledáte. S velkou pravděpodobností časem spadnete do kolonky Štamgast nebo Aktivista. Anebo si vymyslíte vlastní druh fana a stanete se Nepochopeným. To je zvláštní druh, který ještě nebyl dostatečně prozkoumán, a proto zatím není uváděn v oficiální literatuře. Občas je fanologové zahlédnou, jak se potloukají mezi fany, a nikdo nechápe, co jsou zač, nebo z které planety se vzali.

 

Tak co, našli jste se? Nebo jste snad v ještě nepojmenované škatulce?

Komentáře

komentářů

About The Author

Redaktor MFantasy od roku 2006. Kromě vlastní povídkové tvorby se věnuje i publicistice a především knižním recenzím. Pokud narazíte na jeho tvorbu, můžete očekávat vše od temné po humornou fantasy. Za největší výzvu považuje historickou fantasy a vystupování před větším než malým množstvím lidí. Až ho budete žádat o autogram, nedivte se, že hrozně škrábe a namalovat umí jen sluníčko. Všechny články autora zobrazíte kliknutím na jméno v záhlaví článku.

Leave a Reply