Román První přichází tma, pozoruhodný debut R. Scotta Bakkera, zavedl čtenáře do temného, důkladně propracovaného a představivost podněcujícího vesmíru, v němž se síly magie, náboženství a světské moci utkávají v odvěkém krutém zápase. Výzva ke svaté válce proti jinověrcům svede dohromady dvě z nejvýraznějších postav, jaká moderní fantasy v posledních desetiletích stvořila: pochybnostmi zmítaného čaroděje Achamiana, který musí padnout až na dno, aby se zbavil strachu z dávných proroctví a začal konat, a ambiciózního bojovníka a myslitele Anasrimbora Kellhuse, kterého cesta za nejasnou pomstou vynáší z prince ničeho do postavení toho, na jehož bedrech spočívá osud celého válečného tažení a dost možná i světa.

.

Poslední díl trilogie by měl být nejtvrdší, nejepičtější a měl by uzavřít všechny dějové linky.

Děj je, jako u předchozích dílů, roztáhnut do gigantických rozměrů. Autor si nenechává ujít možnost rozepsat vedlejší příběh a na okamžik opustit hlavní linii, což je ze začátku sice pěkné, ale ke konci to spíše unavuje. Jinak se musí uznat umění autorova vyprávění. Nenudí, nepolevuje. Drží si stále tempo a napětí by se občas dalo krájet. No a na konec, jak to má správně být, nás čeká epická bitva o Šimeh. S kdysi několikasettisícové armády je po mnoha útrapách několik desítek tisíc jednotek, ale o to víc vyburcovaných. Cíl jejich cesty je tu.
Na čtenáře čeká další várka intrik, zvratů a překvapení. Spisovatel dokazuje, že to s nimi umí. S jejich kvalitou těsně pokulhává za G. R. R. Martinem. Ale i tak člověka potěší a udrží si jeho pozornost.

Postav je v knize mnoho. Pro někoho až příliš mnoho a začne se v nich ztrácet. Ani u jedné autor neváhá a popisuje ji vždy do detailu, byť je její role v příběhu malinká, což na jednu stranu beru jako plus, na druhou to u čtenáře násobí zmatek v postavách. Ale po několika desítkách stran si na to zvykneme a poznáme, které postavy je třeba si pamatovat. Vykreslení jednotlivých hrdinů je vskutku dokonalé. Na stránkách jako by postavy ožívaly. Nepotkáte zde čistě kladnou či zápornou postavu. Najít si svého oblíbence není vůbec těžké, dá se říct, že jich bude spíše víc.
Největším plusem jsou pak dialogy, které jsou mistrně zpracované. Udržují tempo a nenajdete v nich patetické žvásty.

Lokace celého příběhu je skvělá. Území, jímž se plahočí armáda, si dokážeme představit v barvách, jako bychom tam byli, a popisy nikterak příběh nebrzdí, či mu jinak neškodí. Největší popis bitvy je na konci, na několika stranách, a čtenář bude text hltat, protože konečně přišlo to, na co se nejvíce těšil.

Bohužel kniha ukrývá nemilé překvapení, a to poměrně dost chyb a překlepů, které mění význam věty. To je bohužel v celé sérii.

Co říct závěrem? Kniha je skvělým zakončením trilogie, tak jak se očekává. Vše se uzavře, dojde na epickou bitvu a vše zapadne do mozaiky příběhu. Kniha je celkem rozvláčná díky vedlejším liniím, což může někomu vadit. Ale kdo si potrpí na epičnost, akci a skvěle vykreslené charaktery by měl okusit kouzlo této série a rozhodně nebude litovat!

.

Autor: R. Scott Bakker
Překlad: Petr Kotrle
Vydal: Triton
Vazba: Pevná
Počet stran: 496

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch.

Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj…

Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars.

Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných.

Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan.

Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye.

Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko.

Porotce literární soutěže O Dračí řád.

About The Author

Kde se vzal tu se vzal, přišel od nikud a nikam nemíří. Budoucnost raději neplánuje a minulost se pokusil pohřbít, občas se mu však vrací jako duch. Samozvaný kritik filmů a seriálů, recenzent mfantasy.cz kde to svým rýpáním a neustálým otravováním dotáhl až na zástupce šéfredaktora a i tak si nedá pokoj... Rovněž velký fanda fantasy a fenoménu Star Wars. Milovník fantasy literatury a hororů jak hraných tak psaných. Obdivovatel Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, G. R. R. Martina, A. Pechova a T. Canavan. Zapřísáhlý fanoušek Lucase, Spielberga, Jacksona a Baye. Jeden z pořadatelů AMConu, Advíku, O Dračí řád a O dračí oko. Porotce literární soutěže O Dračí řád.

Leave a Reply