Po výletu do Polska, kde šlo docela do tuhého, by se dalo očekávat, že si Tina vezme na nějakou dobu dovolenou. Problémy s Kayem, Thibaut – upíří sluha, kterého dostala od otce darem – decentně přehrabující její věci, Bér vyřazený ze hry… Ale hyperaktivní Tina relaxuje tím, že řeší případ.

O trhání hlav a hledání nesvatého grálu

V jednom kostele se probudilo něco, co má náramnou chuť utrhnout aspoň jednu hlavu za noc. Je na Tině, aby zjistila, co to je a proč to nespí, když to donedávna spalo. Dyre oproti tomu hledá upíří grál. Artefakt, o kterém je přesvědčený, že mu přinese ještě větší moc, než jakou má. Není žádným překvapením, že Tinin případ a Dyreho hledání spolu trochu souvisí. Tedy alespoň pro čtenáře ne. To Salovi se chovají nezvykle naivně, když jim není podezřelé, že o sebe neustále zakopávají.

Pokud jde o Tinin případ jako takový, očekávejte romantický příběh o zakázané lásce a nadržené jeptišce. Nic extra, jak dává Tina jednoznačně najevo, když začne kousek po kousku odhalovat příčinu „Smrti u archanděla“.

Oproti tomu grál zůstane zahalen přitažlivou rouškou tajemství. Asi jako „suchý úhledný stařík“ Simeon, který působí, že ví všechno, ale z nějakého poťouchlého důvodu to nechce přiznat.

O lidech

S tím, jak se vyvíjí vztah mezi Tinou a Dyrem, nejen roste napětí v upíří komunitě, ale také přestává být v Praze bezpečno. Čím dál tím více jsou do příběhu zatahováni lidé, kterým přítomnost Tiny v jejich křehkých a krátkých životech nijak nesvědčí. A Dyre si navíc vytvořil nepříjemný návyk brát dceři hračky, aby ji měl čím vydírat. To už těm ubožákům, kteří měli tu smůlu, že se dostali do Tininy blízkosti, vyloženě škodí. Pravda je ovšem taková, že kde není bezpečno pro lidi, nebude po nějaké době bezpečno ani pro upíry. Zatím nic nehrozí díky Dyreho dlouhým prstům, ale časem?

Shrnutí

Lepší než „Past na medvěda“, ale přeci je zde příliš mnoho náhod. Alespoň, že tentokrát nedrží Dyre otěže tak pevně v rukou jako v předchozích dílech. Dokonce se začíná zdát, že ten hajzl není zlý, jen nesnesitelně arogantní a sebestředný.

Celkově však na počet dílů už série obsahuje víc záhad, než je čtenářsky příjemné – začíná vznikat dojem, že ani po posledním dílu nebude zodpovězena ani polovina vzniklých otazníků. Jediné, co se vlastně zatím v sérii doopravdy odehrává, je Tinin vývoj a vývoj jejího vztahu s otcem. Všechno ostatní zůstává tak skryté, že by to někoho mohlo začít nudit. Prostě pokud neřešíte podobný problém jako Tina – pracovní název problému: „Půlálf, který je mým otcem, chce ovládnout svět“ – tak vám hrozí, že po dočtení nebudete vědět o čem to (zase) bylo.

Autor: Petra Neomillnerová

Nakladatelství: Brokilon

Rok vydání: 2010

Další díly: Sladká jak krev, Doušek věčnosti, Past na medvěda