Druhý díl temné série Říše temnot volně navazuje na předcházející titul Tajemství upírů od americké spisovatelky L. J. Smithové. Hlavními hrdinkami jsou tentokrát tři mladé lamie – upírky, které jsou znuděné konzervativním způsobem života a touží po svobodě.

Poštolka, Jeřabina a Nefrit jsou mladé upírské sestry, které se rozhodnou opustit konvencemi svázanou společnost a odjet za svou tetou do zapadlého městečka Briar Creeku. Místo milého uvítání je ale čeká pořádný šok. Najdou svou tetu mrtvou ve sklepě. Nejprve se domnívají, že šlo o pouhou nehodu, ale postupem času se ukáže, že se jednalo o vraždu.

V městečku žije i mladá Mary-Lynnette. Ve všech ohledech je to obyčejná dívka až na to, že nic nemiluje tolik jako noc. V noci se odhalují hvězdy a vzdálené planety, do kterých je Mary-Lynnette zblázněná, a v noci se může skrýt před světem a být sama sebou.

Shodou okolností je Mary-Lynnette přítelkyní naší zemřelé, ale jelikož se sestry Poštolka, Jeřabina a Nefrit snaží smrt tety ututlat, Mary-Lynnette dojde k závěru, že tři děvčata mají se smrtí paní Burdockové něco společného. Proto se rozhodne všemu přijít na kloub a její bratr Mark je nucen jí pomáhat.

Vše se ale zkomplikuje s příchodem dalšího upíra – Ashe, se kterým jsme se již mohli setkat v prvním díle série Říše temnot. Jedna ze sester se totiž zamiluje do obyčejného chlapce a Ash se zamiluje do obyčejné dívky… Dokážou ututlat porušení nejdůležitějších pravidel Říše temnot? Podaří se jim najít vraha a předat ho spravedlnosti?

Z jednotlivých postav mě asi nejvíc zaujala Mary-Lynnette. Nejspíš díky její snaze všemu přijít na kloub, díky její inteligenci a její vášni – galaxiím. Je to sice milovnice noci, ale zároveň si myslím, že má do budoucna velké plány a není jen tupou husičkou v davu. Co se týče dalších postav, možná vás zarazí jména sester, a to Jeřabina, Poštolka a Nefrit. Jména prvních dvou mohla autorka obměnit, ale zároveň mají tato přízviska své kouzlo, protože jediné co může upírům ublížit, je dřevo. Tak proč nemít právě takové jméno, ze kterého máte respekt, ale zároveň vás posiluje, jak tvrdí všechny tři upírky?

Pokud bych měla porovnat oba dosud vydané díly Říše temnot, tento díl se mi zdá o něco lepší. V prvním díle Tajemství upírů na nás sice mnohem víc zapůsobí osud hlavní hrdinky, tedy zhoubný nádor a následný boj o přežití, ale v Prokletých sestrách se mi líbí detektivní zápletka, hledání vraha a následný konec. Happyend samozřejmě můžeme očekávat, ale oceňuji, že autorka nepoužila klasický romantický konec: a žili šťastně až do smrti, ale ponechává i jisté alternativy do dalších dílů.

Na této sérii se mi líbí, že L. J. Smithová vytvořila postavy, které jsou mnohem  skutečnější a uvěřitelnější, než tomu je například ve slavné sérii Upířích deníků. Mám tím na mysli, že postavy nejsou tak vyhraněné a nejsou stavěny do takových extrémů, jak jsme zvyklí z již zmíněných Upířích deníků.

Závěrem bych knihu doporučila všem, kterým se líbil první díl Říše temnot a zároveň i těm, kterým se předchozí díl do rukou nedostal, neboť jak už bylo zmíněno, jednotlivé tituly na sebe navazují pouze volně. Třetí díl nese originální název Spellbinder a můžeme se na něj zřejmě těšit znovu u nakladatelství Fragment.

Název: Říše temnot: Prokleté sestry (Night World: Daughters of Darkness)
Autor: L. J. Smith
Překladatel: Milena Hordinová
Díl: druhý
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Počet stran: 246
Vazba: brožovaná