Punisher. Původně antihrdina v celosvětově známém komiksu Amazing Spiderman si postupem času vydupal vlastní řadu. Přes nejrůznější peripetie v roce 2000 vyšel první sešit scénáristy Gartha Ennise a ilustrátora Stevea Dillona… a následovalo dalších 48 čísel.

My se v roce 2004 mohli díky nakladatelství CREW (ve spolupráci s BB Art) podívat na prvních šest, a to v našem rodném jazyce. Z anotace a předmluvy se dozvídáme, že Frank Castle není kladný hrdina. Je to muž, který se mstí za smrt své ženy a dětí – ačkoli on už se dávno pomstil, ale nemůže si pomoci. Libuje si v zabíjení kriminálníků a nehodlá s tím přestat. Sympatické na něm je, že to není žádný superhrdina ani boháč – jen chlápek s vojenským výcvikem a zkušenostmi z boje na život a na smrt. Nosí stylové tričko s lebkou na hrudi a za jeho zbraňový arzenál by se nemusel stydět ani John Matrix z filmu Komando.

A o co mu jde tentokrát? Dostat se k šéfce mafiánů, která si říká Máma Gnucciová. Tato sympatická a dobrosrdečná žena má okolo sebe množství drsných zloduchů a několik patolízalů, které na Punishera bez váhání posílá. Punisher se tak musí potýkat s početnou přesilou, ale nejen s ní – jde po něm policie (jejíž hlavní představitelé od Mámy Gnucciové dostávají tučné šeky) a aby toho nebylo málo, po městě se začíná objevovat množství Punisherových imitátorů – dalších samozvaných strážců zákona.

V příběhu se najde několik příjemných momentů, které čtenáře překvapí. Nechybí sarkastický humor (ačkoli Ennisova další postava, Hitman, jím hýří víc) ani nadhled. V kontrastu s tím bezchybně funguje temné vyznění Punisherových činů.

Kresba Stevea Dillona místy působí velmi přímočaře až lacině, ale na některých ilustracích jsem mohl oči nechat. Z několika panelů je cítit smysl pro drama (Punisherova lebka vystupující ze tmy za zády mafiána odsouzeného k smrti) i akci.

Oceňuji hlavně rozeznatelnost obličejů – i přesto, že se v ději vyskytuje dost postav, nebudete se mezi nimi ztrácet právě díky detailně zpracovaným obličejovým rysům. Stejně bych rád vyzdvihl dynamickou skladbu panelů – v akčních scénách je zachována plynulost a naléhavost, což člověka donutí jednotlivé kresby vnímat jako jednolitou scénu.

Punisher je dobrou volbou pro čtenáře, který se u komiksu rád pobaví, odfoukne si, zrelaxuje a ocení akční jízdu. Obálky knih jsou stylové a ozdobí každou poličku. Pokud vám první díl sedl, nezbývá mi nic jiného než doporučit ten druhý. Pokud nesedl, nemyslím si, že vás seriál Punisher zaujme. Ale být vámi, dal bych si pozor na chlapa v kabátu s obrázkem lebky na hrudi.

Ondřej Hartman

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

About The Author

Pro MFantasy recenzuji hlavně fantasy knihy a komiksy, ale rád také něco napíši o pc hrách. Za nejpovedenější fantasy příběhy, které jsem četl, považuji trilogii První zákon (J. Abercrombie), Hrdinou (M. A. Stackpole) a Na ostřích čepelí (M. Žamboch).

Leave a Reply