Nový komiks Petra Kopla je tentokrát jeho dílem jak po stránce grafické, tak po stránce obsahové. „Procitnutí“ dostalo škatulku „horor“, ale nutno říci – také pro „děti a mládež“. Zkušené oko to vyhodnotí jako žánrově nezařaditelné. Zvlášť u komiksu je hranice mezi temnou městskou fantasy a hororem tenká jako papír.

Vzkříšenec

Martin Lafetka je obyčejný středoškolák. Nebo byl. Až příliš obyčejný. To se ale změnilo. Jenže, jak už to tak v životě bývá… opět to není tak úplně to, co si představoval. Kdekdo si představuje, že jeho problémy vyřeší smrt, ale málokdo si přeje, aby to skutečně udělala. Martin nepatřil ani do jedné skupiny. Jemu se to prostě stalo. A pak dostal nabídku, aby se stal vzkříšencem. Tedy převaděčem duší, které se nemohou dostat na onen svět. Jako v každém povolání, spojeném se zvýšenou zodpovědností je i v tomto potřeba dodržovat určitá pravidla. Jinak se může něco stát…

Kresba

Ostrá linka, barva, zjednodušení. Ale také velmi detailně propracované obrazy prostředí. (Například orloj.) V zásadě platí, že tam, kde je navozována atmosféra místa, je více detailů, kdežto tam, kde je akce nebo vývoj, se autor více zaměřuje na zobrazení lidské tváře a emocí.

O vhodnosti zařazení do kategorie pro „děti a mládež“ by se v souvislosti s kresbou dalo docela polemizovat. Některá vyobrazení násilí jsou poměrně brutální na to, aby komiks byl pro děti. Nejspíš proto je na zadní straně malými písmenky poznámka „pro čtenáře od 15 let“ a v e-shopu „young adults“.

Myšlenky

Autor se zamýšlí nad smyslem života, a to formou diskuze žáka a učitele. Pomocí postavy doktora, což je v podstatě učitel hlavního hrdiny, jsou čtenáři předkládána tvrzení z pozice zkušeného člověka a tedy i určité autority. Čtenář jim stejně jako Martin Lafetka může, ale nemusí věřit, nebo je také může přejít a nijak o nich neuvažovat.

„Musíš přijmout fakt, že život nemá pointu.“

Snaha přimět čtenáře přemýšlet tak dává další význam názvu díla „Procitnutí“. Toto slovo nemusí nutně symbolizovat jen zmrtvýchvstání hlavního hrdiny, také může poukazovat na jeho prozření.

Shrnutí

„Procitnutí“ by si zasloužilo namísto recenze filozofický rozbor. Je to ten druh díla, které skutečně může někomu změnit náhled na svět, bohužel to ale také v úvodu slibuje a v závěru zdůrazňuje, což mu dodává pachuť kýče. Snaha přesvědčit čtenáře, že toto je to ONO, možná je a možná není zcela ironická. Každopádně kazí celkový dojem, protože na míru ironie by bylo nutné dotázat se přímo autora.

 

Autor scénáře: Petr Kopl

Autor kreseb: Petr Kopl

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2012